Točené pivo v květnu? Stále s daní 21 procent

Daň na točené pivo vypité v hospodě klesne za dva týdny na 10 procent. V reálu se však nic nezmění.

Točené pivo v květnu? Stále s daní 21 procent
ilustrační foto | Tomáš Turek týdeník HROT

Úředníci ministerstva financí čelili před časem výsměchu i kritice za nepřehledný návrh sazeb DPH u piva. Změny však prošly a s prvním květnem začnou oficiálně platit. Realita na trhu je však nyní úplně jiná než v době přijetí zákona a celý systém je ještě zmatečnější. 

Podle původních plánů měla v květnu odstartovat další vlna EET spojená s kompenzací v podobě nižší DPH na točené pivo. Elektronickou evidenci tržeb vláda kvůli pandemii koronaviru nakonec dočasně pozastavila. Na chystaném snížení DPH se ale nic nemění. 

„Nový zákon ohledně pozastavení závěrečné fáze EET je speciální zákon, který pouze stanoví, že se některé povinnost v EET nebudou aplikovat. Oblast sazeb DPH je tedy pozastavením EET nedotčena,“ potvrzuje Lukáš Heřtus z tiskového oddělení Generálního finančního ředitelství. 

U okénka jako u stánku

V praxi je však situace poněkud jiná. Alespoň v prvních týdnech si nebude moci účtovat pivo s desetiprocentní DPH vůbec nikdo. Ta je totiž určená výhradně pro točené pivo zkonzumované přímo v pohostinství. Kvůli vládním omezením jsou však veškeré restaurace aktuálně uzavřené a podle úterního rozhodnutí otevřou nejdříve 8. června.

O dva týdny dříve mohou otevřít zahrádky, bufety a jiné provozy formou výdejních okének. To představuje jednu z mnoha nejasností vládního uvolňování. Mnoho podniků funguje na stejném principu už týdny a sám premiér Andrej Babiš na twitteru uvedl, že pokud po zakoupení nápoje odejde zákazník do desetimetrové vzdálenosti, je tento způsob prodeje v pořádku. Je tak otázka, co se bude 25. května vlastně uvolňovat.

Jakákoliv „okénka“ ovšem nesplňují klíčovou podmínku konzumace přímo v provozovně, která je rozhodující pro uplatnění snížené desetiprocentní sazby. V podstatě se tak jedná o pivo odnesené a platí u něj tedy stejné podmínky jako pro pivo u stánku. 

„Vzhledem k tomu, že některá restaurační zařízení nyní prodávají točené pivo přes okénko na ulici, tedy fakticky bez žádných doprovodných služeb, bude nutné od 1. května 2020 na takto prodané pivo uplatnit základní 21procentní sazbu DPH, a to bez ohledu na to, zda si zákazník pivo vypije v bezprostřední blízkosti restaurace, nebo cestou domů,“ vysvětluje daňový expert PwC Česká republika Tomáš Vlk. 

Pouze teorie

Stát schytal za nepřehledné změny DPH u piva ostrou kritiku. Vedle snížené sazby pro točené pivo a pivo odnesené zavádí ještě 15procentní daň na odnesené pivo nealkoholické, zatímco nealko vypité v restauraci bude zdaněno rovněž pouze deseti procenty. I v tomto případě jde však minimálně v prvních pěti týdnech pouze o teorii a v praxi na sníženou sazbu u nealka nikdo nedosáhne.

Tabulka kolující po sociálních sítích s jednotlivými modely konzumace piva si před časem získala značnou pozornost. Ministerstvo financí se kritice bránilo tím, že uvedené příklady, jako třeba objednávka nealkoholického piva s sebou, se v praxi téměř nedějí. To mělo svou logiku, i alkoholické pivo načepované do džbánku či kelímku mělo na celkových prodejích naprosto marginální podíl. Nové sazby však začnou platit v úplně jiné realitě. Dnes jde v podstatě o jedinou možnost, jak čepované pivo ochutnat.