Tlak ze všech stran. Písařík čelí tvrdším protivníkům, než jsou politici

Ačkoli to vypadá, že zablokování majetku majitelů Bohemia Energy souvisí s politickým tlakem, realita je jiná. Manžele Písaříkovy dohánějí letité obchodní spory.

Tlak ze všech stran. Písařík čelí tvrdším protivníkům, než jsou politici
Jiří Písařík | foto Tomáš Novák, týdeník HROT

V posledních dnech mají politici z různých koutů spektra jediný cíl. Kdysi vlivné a bohaté manžele Jiřího a Hanu Písaříkovy. Kvůli zastavení chodu Bohemia Energy a hození bezmála milionu zákazníků přes palubu na ně směroval trestní oznámení ministr průmyslu a obchodu a vicepremiér Karel Havlíček, s vlastními trestními oznámeními přišli také Piráti a Okamurova SPD. Zejména Piráti se v ostré mediální kampani chytají především majetkových přesunů rodiny Písaříkových.

Piráti upozornili například i na přesun koní z rodinného ranče u Dobříše. Písaříkovi ale v prohlášení veřejně odmítli, že by šlo o odklánění jejich majetku mimo dosah věřitelů. „Koně ustájené v areálu Horse Park Kamenný Dvůr jsou závodní koně, logicky proto jezdí na závodní soutěže v rámci České republiky i zahraničí. To se se sportovními koňmi dělá. Kdy a kde budou koně závodit, je vždy předem plánováno s předstihem alespoň dvou měsíců,“ uvedli v prohlášení majitelé Bohemia Energy. Stejně tak Piráti kritizovali chystané převody jejich pražských nemovitostí. 

„Majitelé zkrachovalé Bohemia Energy – manželé Písaříkovi – se pokusili přesunout své nemovitosti v hodnotě stovek milionů korun na virtuální firmy. To by v praxi mohlo znamenat, že by jejich poškození klienti neměli z čeho získat kompenzace. V některých případech proto přesunu majetku již před několika dny zabránil Městský soud v Praze,“ stojí například v prohlášení Pirátské strany. Podle tohoto materiálu analytický tým Pirátů připravil pro vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou seznam majetku majitelů Bohemia Energy a popsal další podezřelé převody.

Soudkyně Lenka Macák Dolejšová z Městského soudu v Praze skutečně zakázala manželům nakládat s nemovitostmi v Praze na Smíchově, Vinohradech a v Nuslích předběžným opatřením. To vydala už 26. října. Avšak zásah soudu zdaleka nebyl výsledkem politického tlaku, jak by se z prohlášení některých politiků mohlo zdát. Do Písaříkových se totiž zakousl mnohem agresivnější a reálně i nebezpečnější protivník, který vzešel z mnohaletého obchodního sporu s Tomášem Bártou, někdejším blízkým spolupracovníkem Bohemia Energy. 

Připomeňme, že Bártova obchodní síť EMTC patřila k nejvýkonnějším prodejním kanálům vznikající společnosti Bohemia Energy. V letech 2008 až 2013 Bárta dodal Písaříkovým podle svých slov stovky tisíc zákazníků. Za to měl smlouvou z roku 2014 získat desetinu firmy. 

Písaříkovi ale jeho nároky dlouhé roky odmítají a soudní spory na různých úrovních pokračují dodnes, včetně sporu o to, zda se Bárta stal vlastníkem firmy. Ten však skončil v insolvenci a jeho pozici vůči Bohemia Energy mezitím převzali jeho zvláštní insolvenční správce Jaroslav Brož a Bártovi významní věřitelé. Tím hlavním je pražský pohledávkový vymahač Petr Bujnoch, majitel skupiny Credit One, který na válku s Písaříkovými vsadil hodně peněz i energie. Brož se nyní ve spolupráci s věřitelským výborem v čele s Bujnochovými lidmi a za pomoci uznávaných advokátů z BBH snaží domoci nároků Bárty a EMTC po dnes se drolící říši majitelů Bohemia Energy.

A právě z tohoto tábora vzešel také podnět na zablokování rodinného majetku Písaříkových. Podle Jaroslava Brože jsou všechny tyto nároky namístě a pád byznysu Bohemia Energy na situaci nic nemění. 

„Já formálně nevím, v jaké ekonomické situaci společnost je. Majitelé systematicky ignorují předběžné opatření, které platí řadu let, dříve pana Bártu a nyní ani mě nevpustili k informacím o chodu a stavu společnosti,“ dodává brněnský zvláštní insolvenční správce a advokát, který věří, že jeho nároky dříve či později soudy přijmou. Pokud je nebude možné uspokojit z majetku Bohemia Energy, přijde na řadu odpovědnost statutárních orgánů firmy. 

Manželé Písaříkovi na otázky Hrotu ohledně předběžného opatření a postupu insolvenčního správce Jaroslava Brože doposud nereagovali. 

Celý článek o situaci v Bohemia Energy, pozici manželů Písaříkových a zástupu jejich nepřátel čtěte v novém čísle týdeníku Hrot, které vychází v pondělí 8. listopadu.