Polská firma vyrábí tištěné soláry. Mají nahradit uhlí

Firma Saule Technologies sází na novou technologii fotovoltaických panelů, perovskitové solární články. Spustila první komerční výrobu tištěných článků na ohebné fólie.

Polská firma vyrábí tištěné soláry. Mají nahradit uhlí
Tištěné fotovoltaické panely mají změnit celý sektor solární energie | Saule Technologies

Polsko je vnímáno – zejména z české perspektivy – jako neúprosný zastánce těžby a spalování uhlí. Ukazuje se to na současném sporu o těžbu hnědého uhlí v dolu Turów, na kterou si stěžují Češi i Němci. Jejich námitky potvrdil Soudní dvůr EU.

Severní soused se nyní může pochlubit tím, že ve Wrocławi vznikla první komerční linka na výrobu vylepšených solárních panelů, takzvaných perovskitových solárních článků.

Společnost Saule Technologies, kterou založila Olga Malinkiewiczová, se v názvu firmy inspirovala pobaltskou bohyní slunce. Sama vynalezla způsob, jak tisknout „solární panely“ na ohebné fólie, jež jsou desetkrát lehčí než tradiční fotovoltaika ze skla a křemíku. „Z laboratoře přecházíme na výrobní linku,“ pochlubila se pro agenturu AFP. Za svůj vynález z roku 2013 už získala několik ocenění.

Linka přichází v době, kdy Polsko debatuje o svých klimatických cílech. Zejména solární sektor by měl nahradit současné spalování uhlí. V rámci domácího energetického mixu patří „černé zlato“ mezi zeměmi EU k nejvyšším, dosahuje 80 procent. Nicméně nejpozději do roku 2049 by mělo i uhlí v polské energetice skončit. 

Nové solární fólie mohou sloužit zejména ve stavebnictví. Nejen u nových budov, ale také ve starých, kde by se mohly využít na vnitřní straně oken. Výrobní náklady jsou podle polské vynálezkyně nižší než výroba klasických panelů, protože se tisknou ve speciálních inkoustových tiskárnách a mohou se vyrábět při nižších teplotách.

Revoluční fotovoltaika od Saule Technologies

Poptávka – Saule Technologies spolupracuje se stavební firmou Skanska – už teď převyšuje výrobní kapacitu. Nyní je odhadována na čtyřicet tisíc metrů čtverečních ročně. Nová technologie se má používat kromě stavebnictví i v oblasti internetu věcí (IoT).

Nemusíme nic těžit

Velkou výhodou má být i fakt, že se pro výrobu nemusejí používat vzácné suroviny, což je jedna z největších námitek při současné produkci solárních panelů. „Používáme syntetické perovskity, které mohou dosáhnout značné účinnosti a síly, nemusíme nic těžit,“ zdůraznila Malinkiewiczová při spuštění výroby. 

Potištěné plastové fólie se mohou také lepit k sobě, aby pokrývaly co největší plochy. Výrobek byl testován v simulátorech vesmíru, perovskitový solární panel o velikosti listu papíru A3 byl také vyzkoušen během himálajské expedice. I přes extrémní povětrnostní podmínky se fotovoltaická fólie osvědčila jako nabíječka telefonu. 

Tištěné soláry by se mohly uplatnit také v rámci elektromobility. Nejen jako zdroj pro nabíjení na zastřešených stáních, ale i na povrchu automobilů, například u návěsů kamionů.

Výrobní tým má zatím sedmdesát lidí z patnácti zemí a získal také podporu od polské energetické společnosti Columbus Energy, jež se zaměřuje na fotovoltaiku. Do firmy investovala deset milionů eur. Peníze poslal i japonský multimilionář a investor Hideo Sawada.

Malinkiewiczová, kterou polský tisk nazval polským Edisonem, neskrývá velké ambice. Výrobní linky by chtěla budovat po celé Evropě, uvažuje také o Japonsku. Pro další expanzi se připravuje vstup společnosti na burzu ve Varšavě. Zakladatelka podniku zdůraznila, že se nyní v rámci EU vyrábějí pouze čtyři procenta instalovaných fotovoltaických systémů, drtivá většina panelů se dováží z Číny. 

Polsko se už nyní chlubí tím, jak rychlým tempem rostou nové fotovoltaické instalace. Za poslední tři roky vzrostla instalovaná kapacita čtrnáctkrát na 3960 megawattů. Je to i díky vládním dotacím. Nová technologie a výrobní kapacity fotovoltaiku v zemi dále zpopularizují.