Tisícovka pro prezidenta

Výsledek loňských voleb značně oslabil vliv prezidenta Miloše Zemana a proti jasné vládní většině mu nezbyly vlastně žádné páky

Tisícovka pro prezidenta
Aleš Michl | ČNB

Několik významných rozhodnutí ho ale ještě během posledního roku ve funkci čeká. Jedním z nejdůležitějších bude výběr nového guvernéra České národní banky.

Zájemců o prestižní post, který představuje v podstatě vrchol kariéry v bankovnictví, je více. Zprvu se mluvilo především o kandidátech zevnitř centrální banky, dnešních viceguvernérech Tomáši Nidetzkém a Marku Morovi. Za černého koně označovali někteří analytici Aleše Michla.

Nejmladší člen bankovní rady pro splnění svého snu nedělá málo. Objíždí republiku s talkshow pro studenty, vehementně se prezentuje na sociálních sítích i v médiích – je to jasně nejviditelnější člen vedení ČNB. Navíc neopomíjí ani zdánlivé maličkosti. Stejně jako aktuální guvernér ČNB Jiří Rusnok například posílá pravidelné příspěvky do Nadačního fondu Miloše Zemana. Zatímco Rusnok loajalitu vůči prezidentovi prokazuje čtyřmi tisíci měsíčně, Michl dává tisícovku.

Ani podpora dobročinnosti rodiny Zemanových ale zřejmě nakonec Aleši Michlovi nebude nic platná. Byl oblíbencem bývalého premiéra, a volební porážka Andreje Babiše ho tak připravila o zásadní podporu ze Strakovy akademie. Do hry navíc vstoupil současný šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, který se hned zařadil do čela žebříčku favoritů.