Tisíc sýrů pro Emmanuela. Macron si může vybrat, co pohřbí jeho prezidentství

Francouzský prezident stojí uprostřed navzájem propojených dilemat. Zničit ho může každé z nich.

Tisíc sýrů pro Emmanuela. Macron si může vybrat, co pohřbí jeho prezidentství
Virus, tažení proti radikálům, hádky s Erdoğanem a brexit. Francouzský prezident Emmanuel Macron si může vybrat, co pohřbí jeho prezidentství. | Profimedia.cz

Vládnout v zemi, kde existuje na 350 druhů sýrů, se nedá, povzdychl si kdysi generál Charles de Gaulle, první prezident francouzské páté republiky a dodnes figura, jíž se měří velikost jeho nástupců. Od jeho dob se situace podstatně změnila – k horšímu. 

Znovuzvolení není něco, s čím by novodobý francouzský prezident mohl počítat jako s pravděpodobnou možností; naposledy se to povedlo Jacquesu Chirakovi v roce 2002. Jeho následovníci, kolega konzervativec Nicolas Sarkozy i levicový liberál François Hollande, vždy z počáteční euforie museli rychle slevit. Sarkozy boj o druhé období prohrál, Hollande se o ně pro jistotu ani nepokusil. 

Emmanuel Macron se dušoval, že nepěknou novodobou tradici zruší, ale po čtyřech letech zjistil, že se mu vede velmi podobně jako dvěma jeho posledním předchůdcům (viz grafy). Na konci letošního roku se navíc ocitl ve středu několika různých problémů, z nichž každý má potenciál jej pro další politickou kariéru vyřídit. Jejich společnými jmenovateli jsou nepříjemné shody okolností a Macronova schopnost vyvolat v lidech nerealistická očekávání.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit