Vybrané články
z týdeníku The Economist

Tisíc a jeden vtip

Proč se nutně potřebujeme v práci zasmát.

Tisíc a jeden vtip
Televizní sitcom Kancl (The Office) - ilustrační foto | Archiv

Když Bartleby uvažuje o životních lekcích, vždy si vybaví poslední slova svého dědečka: „Bacha, náklaďák!“ Předčasně skonal také Bartlebyho strýc, který v továrně na výrobu nábytku spadl do kádě s leštidlem. Byl to strašlivý konec s blýskavým finišem.

Zda vám podobné anekdoty budou připadat zábavné, záleží na vašem vkusu a na tom, jestli jste je už někdy slyšeli. Nicméně smysl pro humor je jednou z věcí, které se v životě docela hodí. Jeden z vysokoškolských průzkumů dospěl k závěru, že lidé s výrazným smyslem pro humor zažívají méně stresu a úzkostných stavů než ti bez něj.

Otázka přežití

Humor může působit obzvlášť uklidňujícím dojmem v práci, kde občas představuje jedinou zdravou reakci na klacky naházené pod nohama nebo šéfovy iracionální příkazy. Klasické příklady můžeme nalézt v britské i americké verzi televizního sitcomu Kancl, ve kterém se zaměstnanci musejí vypořádat s excentrickými, egoistickými manažery v podání Rickyho Gervaise a Steva Carella. Humor často pramení z toho, jak si kancelářská hierarchie od zaměstnanců žádá, aby se s otřesným chováním manažera nějak vypořádali.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit