Vybrané články
z týdeníku The Economist

Nejlepší knihy roku 2022 podle The Economist

Prestižní britský magazín The Economist vybral to nejlepší z literatury za letošní rok. Mezi náměty vybraných knih patří například finanční skandály, holocaust nebo buněčná teorie

Nejlepší knihy roku 2022 podle The Economist
ilustrační foto | Shutterstock.com

Politika a aktuální dění

The Impossible City. Karen Cheungová. Random House; 319 stran

Poučené osobní líčení toho, jak Hongkong v roce 2019 zachvátily masové pouliční nepokoje, a jejich potlačování, jemuž napomohly s pandemií spojované represe. Autorka působivým způsobem hovoří hlasem zoufalé mladé generace, která má pocit, že její domovské město přišlo o to, co jej činilo domovem.There Are No Accidents. Jessie Singer. Simon & Schuster; 352 stran

Kniha se zabývá otázkou, proč se Američané stanou oběťmi nebezpečné „nehody“ s větší pravděpodobností než lidé v jakékoli jiné bohaté zemi. Autor objasňuje, že za přetrvávající vysoký počet dopravních nehod mohou spíš špatně postavené silnice než špatné řízení a že továrny místo skutečného zlepšování bezpečnosti pracovníků raději zavádějí složitá pravidla a disciplinární opatření.

 

We Have Tired of Violence. Matt Easton. New Press; 341 stran

Pečlivě zpracované vyprávění o snaze potrestat vrahy prominentního indonéského lidskoprávního aktivisty Munira, který byl v roce 2004 zavražděn. S tím, jak se pozvolna objevují telefonní záznamy, z vymazaných počítačových složek se vynořují ztracené dokumenty a na scénu přicházejí noví zajímaví svědci, se kniha čte jako fascinující procesněprávní detektivka.

The Naked Don’t Fear the Water. Matthieu Aikins. Harper; 336 stran

Kanadský autor v roce 2016 doprovázel v utajení svého afghánského přítele na strastiplné cestě za novým životem v Evropě – celou dobu věděl, že kdyby šlo do tuhého, on by se mohl spolehnout na své západní občanství, kdežto jeho přítel jen na pouhé štěstí. Výsledek poskytuje nesmírně osobní vhled do uprchlické krize.

The Economic Weapon. Nicholas Mulder. Yale University Press; 448 stran

Příhodně načasované dějiny využívání ekonomických sankcí v meziválečném období 20. století. Jejich smíšený úspěch oslabuje naději, že by západní sankce proti Rusku mohly ukončit válku na Ukrajině.

Byznys a ekonomika

Money Men. Dan McCrum. Bantam Press; 352 stran

Dramatický příběh o zániku firmy Wirecard, kdysi jedné z nejjasnějších evropských technologických hvězd. Autor, novinář z Financial Times, patříval do skupinky skeptiků přesvědčených o tom, že firma je jeden velký podvod. Počkali si poměrně dlouho, než se potvrdilo, že měli pravdu, a mezitím čelili brutálnímu protiútoku společnosti, jejích špehů a neochotě německého establishmentu připustit, že by tento národní šampion mohl být podvod.

 

Chip War. Chris Miller. Scribner; 464 stran

Polovodiče jsou ústředním bodem moderního života – pohánějí všechno od pokročilých zbraňových systémů po toustovače –, jejich dodavatelský řetězec je však znepokojivě křehký. Řada zemí vnímá čipy jako strategické aktivum. Nadmíru aktuální kniha ukazuje ekonomické, geopolitické a technologické síly, jež toto zásadní průmyslové odvětví formovaly.

The Power Law. Sebastian Mallaby. Penguin Press; 496 stran

Venture kapitalisté bývají často obviňováni z toho, že bezohledně stavějí na první místo zisk, a krmí tak agresivní kapitalistickou kulturu. V této autoritativní práci popisuje bývalý redaktor The Economist – a manžel současné šéfredaktorky – nedostatky tohoto odvětví, zároveň však výmluvně obhajuje jeho úspěchy.

For Profit. William Magnuson. Basic Books; 368 stran

Velkolepé dějiny korporací, jež se vinou od societas publicanorum starověkého Říma přes renesanční Florencii, zámořské objevy po sílu průmyslového kapitalismu amerického Silicon Valley. Mnoho největších úspěchů lidstva je dílem soukromých firem. Často však ty nejoslnivější šlápnou vedle a zanechají po sobě cestičku suti a nedůvěry.

Slouching Towards Utopia. J. Bradford DeLong. Basic Books; 624 stran

Duchaplně, s grácií a citem pro detail napsaná kniha dává do ekonomického kontextu úspěchy a katastrofy 20. století. Poskytuje tak vhled do událostí, jež se v nedávné době nevydařily – a co se musí povést, abychom se v aktuálním století vyhnuli katastrofě.

Biografie a paměti

The Escape Artist. Jonathan Freedland. Harper; 400 stran

V roce 1955 uprchl Rudolf Vrba z Osvětimi a pomohl vytvořit zprávu o hrůzách genocidy. Vzhledem k tomu, že se část jeho současníků zdráhala uvěřit pravdě o táborech smrti, jeho odvaha a houževnatost zachránily mnoho životů. Drásavý a ohromující příběh má spád a tempo a je důležitým dílkem historiografie holocaustu.

 

Agatha Christie. Lucy Worsleyová. Pegasus Crime; 432 stran

Dne 3. prosince 1926 opustila slavná spisovatelka manžela a malou dceru a na jedenáct dní se ztratila ze světa. Záhadné zmizení stojí v centru nové pestré biografie, jež rekonstruuje obrázek toho, co se oné zimy skutečně přihodilo.

Hayek. Bruce Caldwell a Hansjörg Klausinger. University of Chicago Press; 824 stran

Elegantní vyprávění o jedné z nejzajímavějších postav ekonomie 20. století. Kniha je plná skvělých příběhů a rozbíjí mýty, které rakousko-britského ekonoma opřádají. Většinou nicméně potvrzuje názor, že to byl podivín, a ne vždy úplně příjemný podivín.

Dějiny 

The Siege of Loyalty House. Jessie Childsová. Bodley Head; 318 stran

Sžíravý titul se zaměřuje na širokou otázku, co se stane s lidmi za občanské války: jak rychle a nepostřehnutelně se pořádek změní v chaos a slušnost ustoupí krutosti. Jinými slovy: jak málo neustále dělí lidskost od nelidskosti. Ústřední událost se odehrává za anglické občanské války, příběh je to však nadčasový.

 

A Pipeline Runs Through It. Keith Fisher. Allen Lane; 768 stran

Rozsáhlé, svědomitě prozkoumané dějiny ropy od paleolitu po první světovou válku. Černé zlato bylo pro lidi, na jejichž půdě se objevilo, stejnou měrou prokletím jako požehnáním. Přesvědčivé čtení a neocenitelný průvodce úchvatným a strašlivým průmyslem.

The World: A Family History. Simon Sebag Montefiore. W&N; 1344 stran

Nenechte se odradit rozsahem: tyto dějiny světa vyprávěné skrze příběhy pozoruhodných rodin jsou napínavým bestsellerem. Autor přivádí zemitými, vtipnými portréty k životu dynastické velikány, mizery a psychopaty a celé to hojně podlévá sexem a násilím. Epické dílo, jež zároveň pobaví i poučí.

Beletrie

Maror. Lavie Tidhar. Head of Zeus; 560 stran

V ambiciózní sáze se od počátku sedmdesátých let minulého století po následující čtyři desetiletí odvíjí příběh korupce, drog a atentátů. Volně se točí kolem série vražd na pobřežní silnici a kariéry zkorumpovaného policisty, bere to však oklikou přes Libanon, Los Angeles, Kolumbii a Cancún. Sžíravé alternativní dějiny o snu a rozvoji Izraele.

 

Still Born. Guadalupe Nettelová. Překlad Rosalind Harveyová. Fitzcarraldo Editions; 200 stran

Román o volbě žen, zda mít děti a co se s jejich potomky stane, když se z nich nevyklube to, co se očekávalo. Dobře promyšlený, nesentimentální příběh.

Small Things Like These. Claire Keeganová. Grove Press; 128 stran

Krátce před Vánocemi v roce 1985 doručuje obchodník s uhlím a dřevem Bill Furlong zásilku do irského městečka. Má plnou hlavu svého znepokojivého dětství a svátečních povinností vůči vlastním dětem, když narazí na zuboženou dívku zavřenou v jedné z tehdy běžných magdalénských prádelen (neboli domovů „pro padlé ženy“). Krátká, znepokojivá kniha, v jejímž středu stojí obyčejný tichý hrdina.

When We Were Birds. Ayanna Lloyd Banwová. Doubleday; 304 stran

Prvotina odehrávající se v Trinidadu vypráví příběh o odlišných úskalích a stejných osudech dvojice postav pocházejících z různých společenských vrstev. Co může na první pohled působit jako obyčejný příběh o tom, kterak chlapec potkal dívku, se brzy vyvine ve zcela originální a emočně bohaté zkoumání lásky, zármutku a údělu.

Kultura a úvahy

Of Boys and Men. Richard Reeves. Brookings Institution Press; 256 stran

V některých směrech stále dominují světu muži, přesto jich podle autora řada neuspěje. Chlapci si v mnoha zemích vedou ve škole hůř než dívky a po celém světě je vyšší pravděpodobnost, že skončí ve vězení nebo spáchají sebevraždu. Autor navrhuje praktické reformy, jež by mohly situaci napravit, jako například nástup chlapců do školy o rok dříve.

 

Life is Hard. Kieran Setiya. Riverhead Books; 240 stran

Profesor filozofie z MIT tvrdí, že utrpení nemusí mařit ani zhoršovat kvalitu života. Spokojený život a těžkosti mohou podle něj jít ruku v ruce – klíčem je jasné myšlení. Lidský, útěšný průvodce údolím slz se zábleskem naděje.

The Subplot. Megan Walshová. Columbia Global Reports; 133 stran

Čínská moderní literární scéna se hemží odhalenou korupcí, homoerotickou fantasy, emotivní poezií přistěhovaleckých dělníků, podnikateli cestujícími časem a tísnivou radikální science fiction. Autorka dává anglofonním čtenářům, kteří chtějí poznat Čínu, jasně na srozuměnou, že se mají vykašlat na novinové titulky a obrátit se ke knihám.

Věda a technologie

The Song of the Cell. Siddhartha Mukherjee. Scribner; 496 stran

Tour d’horizon buněčné teorie od klinického onkologa a profesora z Kolumbijské univerzity zabývajícího se tímto tématem. Na případech z vlastní kariéry autor ilustruje, co o buňkách víme a čemu jsme dosud nedokázali porozumět. Výsledek je částečně přednáška z dějin, částečně z biologie a částečně připomenutí toho, jak věda samotná vlastně funguje.

 

Elusive. Frank Close. Basic Books; 304 stran

Přesvědčivá analýza dlouhého výzkumu Higgsova bosonu: jeho existence byla předpovězena v roce 1964, světu se však ukázal až v roce 2012. Je to zároveň biografie Petera Higgse, nesmělého fyzika, jehož jméno částice nese. 

This Mortal Coil. Andrew Doig. Bloomsbury; 384 stran

Biochemik z Manchesterské univerzity přináší překvapivě optimistické dějiny smrti – a zdůrazňuje, jaké lékařské zázraky před námi ještě leží. Silný příběh o lidské vynalézavosti.

© 2022 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com