Thomas Edison: Úkolem civilizace je učit myslet

Málokdo dnes plní noviny tak pravidelně jako americký vynálezce/podnikatel Elon Musk. Rubrika Tardis proto zašla na kus řeči s mužem, jehož Musk považuje za svůj vzor, Thomasem Alvou Edisonem. Řeč byla nejen o Muskovi, nýbrž i o vědě a školství - a o tom, kudy vede rozdíl mezi úspěchem a prohrou

Thomas Edison: Úkolem civilizace je učit myslet
Shutterstock.com

Pozn. red. Experimentální rubrika Tardis využívá slavného stroje času britského (mimozemského) cestovatele Doctora Who. Jeho prostřednictvím necháváme promluvit muže a ženy z minulosti, kteří mají co říct k přítomnosti.

Je Elon Musk geniální? Byl jste geniální vy?

Být géniem znamená mít jedno procento inspirace a vydat devadesát devět procent námahy.

Jaké je tedy tajemství lidí, jako jste vy nebo Musk, kteří dosáhnou průlomového úspěchu na více frontách najednou, kdežto zbytek populace si sotva stačí přidržovat čelist?

Největší lidská slabina je v tom, že se snadno vzdáváme. Nejspolehlivější cesta k úspěchu je pokusit se ještě jednou. Já jsem neselhával, jen jsem našel deset tisíc způsobů, jak něco nefunguje. Ale negativní výsledek je přesně to, co při práci potřebujete. Nikdy nepřijdete na to, co funguje nejlíp, aniž byste přišli na leccos, co nefunguje. Mnoho neúspěšných jsou takoví lidé, kteří nikdy nepochopili, jak blízko úspěchu byli.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit