Těžké časy pro jakuzu

Zostřená legislativa pomohla oslabit japonský organizovaný zločin. Zároveň však brání lidem vrátit se z podsvětí do normálního života

Těžké časy pro jakuzu
Snaha japonské policie zabránit příliš veřejným excesům jakuzy vedla leckdy k bizarním situacím, kdy policisté hlídali jedny mafiány před druhými. | foto Profimedia.cz

V říjnu 2019 Japonci ještě nemohli vědět, že jejich olympijské hry budou z roku 2020 odloženy na rok následující a že budou probíhat pod ostřejším dohledem úřadů než Hitlerovy hry v Berlíně v roce 1936. Nic z toho tehdy nebylo známo: slovo covid-19 ještě neexistovalo a v čínském Wu-chanu nikoho ani nenapadlo starat se o hygienu luskounů.

Japonští pořadatelé se proto domnívali, že jejich nejhorším problémem bude jakuza. Ne snad samotná její existence – ta byla legální a její aktivity policie obvykle tolerovala (o čemž ještě bude řeč).

 

Tou dobou však vrcholil střet mezi dvěma konkurenčními gangy. A protože pouliční střelba není pro žádnou zemi nejlepší reklamou, dělali policisté, co mohli, aby jí bylo co nejméně. Neslo to s sebou i trochu komické situace, za nichž policisté chránili jedny mafiány před druhými a naopak.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit