Testování deváťáků? Ministr školství tahá nápady jako králíky z klobouku

Nový týden, nový nápad! Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) má asi od stranického sekretariátu uloženu povinnost pravidelně přicházet s novinkami. A je jedno, zda jsou dobré, nebo špatné, hlavně aby se o tom mluvilo.

Testování deváťáků? Ministr školství tahá nápady jako králíky z klobouku
Vladimír Balaš | Profimedia.cz

Za minulý týden si může ministr u podmínky nových nápadů zaškrtnout „splněno“. Během návštěvy Moravské Nové Vsi na Břeclavsku (obec, kterou loni postihlo tornádo) jen tak mimochodem plácl, že by rád, aby všechny děti v deváté třídě povinně procházely testy. Výsledek by následně mohl být vstupenkou na střední školu.

„Zabýváme se tím, že bychom chtěli testovat v deváté třídě všechny děti, nejen ty, které se hlásí na střední školu. To by mohlo mnohé z dětí, které si nevěří, přivést k tomu, že mají na to, aby střední školu studovaly,“ uvedl doslova Balaš. Takové testování by prý mohlo nahradit jednotné přijímací zkoušky. „Vlastně bychom tímto způsobem obešli přijímací řízení na střední školy,“ podotkl ministr.

Myšlenka je to zajímavá. A zamýšlený cíl – identifikovat u dětí studijní potenciál a motivovat je k dalšímu studiu – je vysoce žádoucí. Problém ale je, že nápad přichází jen pár týdnů poté, co stejný ministr sdělil, že jednotné přijímací zkoušky jsou důležité a chce na nich i nadále stavět.

Do jejich elektronizace měly jít miliony korun a Balaš uváděl, že přijímačky zachová i proto, že je podporuje „terén“ – tedy učitelé a ředitelé škol. Po pár týdnech už je ale chce politik „obcházet“.

V době turbulentních změn potřebuje české školství stabilitu. Od Balaše se teď především očekává, že pro resort zajistí dostatek finančních zdrojů (což by mělo jít ruku v ruce s celkovou revizí výdajů) nebo že rozhodne, jak a zda vůbec pokračovat v rozsáhlé reformě rámcových vzdělávacích plánů.

Tomu by se měl věnovat primárně. Další nápady si může schovat na potom.