Test je trest. Testování nechte na nás, vzkazují firmy vládě

Zaplaťte testování, nebo to raději nechte na nás, žádají firmy vládu. Z testů, které doporučuje, žijí překupníci.

Test je trest. Testování nechte na nás, vzkazují firmy vládě
Více než polovinu testů ve firmách si dělají zaměstnanci sami. Pochybnosti jsou nad jejich kvalitou i provedením. Podíl zachycených nicméně klesá. | Tomáš Novák týdeník HROT

Vláda začíná couvat z metody kobercového náletu, kterou zvolila pro plošné testování na covid ve firmách. Zatímco ministr zdravotnictví Jan Blatný říkal, že cítí podporu ministra průmyslu a vicepremiéra Karla Havlíčka pro častější opakování testů, jeho pocit byl zjevně špatný. Havlíček po jednání vlády Blatného návrh odsunul na příští dny a zároveň zpochybnil.

Není divu. Z firem nezaznívá kvůli největšímu testování svého druhu žádný skvělý ohlas. Upozorňují na náklady, které kvůli testům mají. Ceny testů navíc kvůli vládní povinnosti stouply, a pokud by se zvýšila jejich frekvence, cena i náklady firem by dál rostly.

Peníze pro Němce i Číňany

Babišova vláda udělala ohledně testů ve firmách správný krok. Chyby byly jen dvě. Testování přišlo pozdě a jeho provedení kulhá. Výsledkem je, že pokud situaci nenapraví, bude firmy jen těžko přesvědčovat, že mají na testy doplácet ze svého. Ano, o peníze tady jde v první řadě.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit