Teplo pod pokutou

Proč domácnosti nestihnou vyměnit staré kotle za ekologičtější

Teplo pod pokutou
I když si domácnosti nestihnou neekologický kotel vyměnit do začátku příštího září, existuje možnost, jak se případným desetitisícovým sankcím vyhnout. | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Už jen necelý rok a konec. Kdo vytápí svůj dům starým, neekologickým kotlem, musí ho do začátku září 2022 vyměnit za modernější, čistší. Už nyní je ale zřejmé, že to mnohé domácnosti nestihnou, byť na to měly deset let. „Myslím, že to není reálné,“ potvrzuje Mojmír Krátký, výkonný ředitel Asociace podniků topenářské techniky. Podle odhadů je v domácnostech ještě 250 až 300 tisíc nevyhovujících kotlů na pevná paliva, především uhlí. Krátký uvádí, že v posledních letech se sice každý rok prodalo mezi 100 a 130 tisíci různých typů kotlů, jenže v této statistice jsou zahrnuty také tepelné zdroje do novostaveb. Podle některých expertních odhadů, které se opírají o kapacity tuzemských montážních firem, lze za rok vyměnit jen desítky tisíc kotlů.

Že není možné daný termín stihnout, dokazují rovněž výsledky takzvaných kotlíkových dotací, jimiž ministerstvo životního prostředí přispívá na výměnu starých zařízení za čistší. Poprvé odstartovaly v roce 2015 a během tří kol úřady přijaly 120 tisíc žádostí a vyplatily za čistší zdroje miliardy korun. Na výměnu ovšem stále ještě čeká minimálně dvojnásobek uhelných kotlů.

Domácnostem, které nebudou mít svůj kotel k 1. září 2022 v pořádku a podle platných norem, hrozí pokuta až padesát tisíc korun. Další desítky tisíc zaplatí, pokud úřady zjistí a prokážou, že ve svém starém kotli spalují zakázané palivo, jako jsou kupříkladu odpadky nebo uhelné kaly. Kontrole svého kotle se lze přitom obtížně vyhnout. Podle zákona o ochraně ovzduší musí domácnosti nechat svůj kotel minimálně jednou za tři roky zkontrolovat odbornou osobou, tedy zpravidla proškoleným topenářem. Kdo pak úřadům na vyžádání nepředloží doklad o revizi, dostane až dvacetitisícovou pokutu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit