Tepání na severu. Ostrava podporuje výrazné architektonické počiny

Ostrava se chystá překročit průmyslovou minulost. Architektura může být nástrojem.

Tepání na severu. Ostrava podporuje výrazné architektonické počiny
Nový ostravský koncertní sál z výšky připomíná pouzdro houslí, vesmírnou loď či rejnoka. | JFO

I Ostrava je českou metropolí, alespoň co se architektury týče. Zatímco Praha nebo Brno v otázkách výrazné architektury a veřejných staveb přešlapují spíše na místě, Ostrava podporuje výrazné počiny a rve se o to, aby se zapsala do kulturního povědomí. A to, co by v konzervativní Praze, která i podle svých představitelů žije z podstaty a hřeší na svou jedinečnou architekturu - rozuměj historickou -, ani v ospalém Brně, kde se dobře žije, ale chybějí mu velké ambice, nebylo možné bez vášnivých protestů a diskusí, na severu Moravy prostě dělají.

Příkladem může být ostravská filharmonie, kterou se vedení města pyšní a tlačí ji k uskutečnění, nebo chystaný mrakodrap od mladých architektů, jenž by měl být suverénně nejvyšším v republice. V hlavním městě se naopak výškové budovy překreslují, jako ten poslední pokus na Žižkově od naší patrně nejslavnější architektky Evy Jiřičné. Právě ona by mohla již brzy zanechat výraznou stopu v Ostravě. Jiřičná navrhla rekonstrukci městského věžáku, ve kterém budou malometrážní i nadstandardní byty.

Očekávaná stavba světa

Už minimálně dekádu nevyrostla v Česku národní veřejná stavba, která by významem překračovala hranice města. To by se v současné „desetiletce“ mělo zlomit. Všechna tři naše největší města plánují, že si postaví nové filharmonie. Nákladné svatostánky hudby se po celém světě stávají ikonami mateřských měst, a hlavně přehlídkou té nejlepší architektury doby. Takové ambice mají aktuálně právě v Ostravě. Nový ostravský koncertní sál by se měl stát již brzy novým symbolem bývalého hornického města. Největší architektonická soutěž v novodobé historii metropole dala vzniknout návrhu nového koncertního sálu s kapacitou 1300 diváků. Jeho autorem je přední americký architekt Steven Holl se svým studiem Steven Holl Architects z New Yorku ve spolupráci s pražským studiem Architecture Acts. Projekt už zařadil prestižní americký magazín Architizer mezi deset nejočekávanějších staveb celého světa.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit