Temelín jede jako formule 1

Jaderná elektrárna Temelín dodává v poslední době do přenosové soustavy historicky nejvíce elektřiny

Temelín jede jako formule 1
Jaderná elektrárna Temelín | foto Shutterstock.com

Výkon každého ze dvou temelínských bloků v listopadu běžně přesahoval 1100 MWe. Po zahájení provozu v roce 2000, respektive 2002 přitom vyráběl každý z bloků 981 MWe.

Podle vedení společnosti ČEZ bylo letošní navýšení výkonu umožněno především modernizací z předchozích let a tím, že se oproti minulým rokům podařilo nalézt optimální provozní režim. 

Energetici to zjednodušeně přirovnávají k nastavení aerodynamiky formulí. Klíčová tuzemská elektrárna má podle ČEZ stále potenciál k ještě vyšším výkonům. 

„Je velmi složité v každém okamžiku nalézt optimální nastavení technologie, proto jsme k tomu začali využívat i moderní matematickou metodu zpracování velkých dat (Big data), která dokáže efektivně zohlednit provozní a meteorologická data z posledních let a pomoci tak najít optimální nastavení cirkulačních čerpadel, která vhání vodu do chladicích věží,“ vysvětlil Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Energetici přitom na optimalizaci dál pracují. V současné době připravují nový software, který bude online hlídat ekonomický provoz hlavních výrobních bloků elektrárny Temelín. Do zkušebního provozu by ho chtěli nasadit v příštím roce.

Podobným vývojem prochází také Jaderná elektrárna Dukovany, zde bezpečně vzrostl výkon ze 440 MWe z každého ze čtyř bloků na 510 MWe.