Vybrané články
z týdeníku The Economist

Těkavá měna, těkavý prezident

Kryptokracii salvadorského prezidenta Nayiba Bukeleho se moc nedaří. Sázkou na bitcoin už svou zemi připravil o padesát milionů dolarů.

Těkavá měna, těkavý prezident
ilustrace | Vojtěch Velický

Když se prezident chlubí, že spravuje majetek své země nahý a z chytrého telefonu, velkou důvěru to nevzbuzuje. Zvlášť v případě země, která má poměr zadlužení k HDP 84 procent, a když navíc onen prezident investuje do bitcoinu, jehož hodnota se minulý týden propadla na osmnáctiměsíční minimum. Vítejte v Salvadoru, jenž se stal hřištěm pro technologické nadšence, když sociálními médii posedlý prezident Nayib Bukele udělal před rokem z kryptoměny zákonné platidlo.

Loni v červnu na kryptoměnové konferenci v Miami Bukele oznámil, že se jeho středoamerická země stane prvním státem na světě, který – vedle amerického dolaru – přijme bitcoin za oficiální měnu. V září, den předtím, než byl přijat takzvaný bitcoinový zákon, jenž firmám nařizuje akceptovat platby v této kryptoměně, začal také Bukele investovat do bitcoinu veřejné prostředky.

Dnes cestující na letišti v hlavním městě San Salvadoru vítá modrý bankomat nazvaný „Chivo“ (cool, super…), což je název místní digitální peněženky, v níž si mohou koupit bitcoiny a převést je na hotovost. Hotely v plážovém letovisku El Zonte, jež se stalo pokusnou bitcoinovou laboratoří – mimo jiné proto, že tam přijel velký americký obhájce bitcoinu Jack Mallers –, hlasitě deklarují, že přijímají kryptoměnu. Vláda se chystá vydat „sopečné dluhopisy“, částečně kryté bitcoinem, aby vybudovala „Bitcoinové město“, daňový ráj, jenž má využívat sopečnou geotermální energii a přilákat do země těžaře kryptoměn.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit