Jen sedm mrtvých. Tchaj-wan ukazuje, jak nezabít lidi ani ekonomiku

Na ostrově, který navštívil i český šéf Senátu Miloš Vystrčil, aby se přiučil, jak zvládat covid, funguje ekonomika bez omezení. Většina lidí nosí roušky, u vstupů do obchodních center se jim automaticky měří teplota.

Jen sedm mrtvých. Tchaj-wan ukazuje, jak nezabít lidi ani ekonomiku
ilustrační foto | Shutterstock.com

V prvé řadě je nutno připomenout, že Tchaj-wan je ostrov, takže karanténní opatření se tu mohou lépe uplatňovat. Nicméně slouží jako příklad toho, jak zvládnout pandemii wuchanského viru bez likvidace ekonomiky celé země. V Čínské republice – jak zní oficiálně název země – žije téměř 24 milionů obyvatel a dosud tu bylo evidováno pouze sedm úmrtí na covid-19. Od května se tento počet nezvýšil. Celkem se tu nakazilo téměř 700 lidí, maximální přírůstek byl v březnu, druhá vlna tu nepropukla

Země, která by se oprávněně mohla chlubit babišovským termínem „best in covid“ (na milion obyvatel tu připadá 0,3 úmrtí, v Česku to je 784 obětí na milion), pořádá i veletrhy, které byly jinde zrušeny. Veletrh Outdoor Show, který se konal v tchajpejském centru Nangang, ukazuje, že země nepropadá panice a snaží se co nejvíce žít normálně.

Na výstaviště lidé jezdili nacpaným metrem, kde se žádné rozestupy nemusí dodržovat. Samotné výstavní centrum má plochu 47 tisíc metrů čtverečních (pro srovnání, brněnské výstaviště má vnitřní plochy v pavilonech 30 tisíc metrů). 

Automatické měření teploty

Lidé tu nosí roušky. Ti, kteří míří na veletrh, jsou u vstupu monitorováni, jakou mají tělesnou teplotu. Nemusí se nikde zdržovat, kamera snímá teplotu každého návštěvníka automaticky, pokud je vyšší než 37,5 Celsia, musí budovu opustit a je mu doporučeno vyhledat lékařské ošetření. 

Marketingová manažerka firmy Upon Outdoors Rene Wu uvedla, že se na Tchaj-wanu cítí bezpečně. Ukazuje se to i na výstavě, lidé se chovají i s rouškami přirozeně. Opatření, jež se tu uplatňují, se používají i jinde – v obchodech, restauracích, nákupních střediscích, posilovnách, divadlech, kinech.

Kontrola teploty je běžnou součástí života. Stejně tak všudypřítomná dezinfekce rukou, ale i případná registrace, aby bylo možné v případě potřeby člověka kontaktovat. Běžnou praxí je i skenování QR kódů z chytrých telefonů, aby bylo možné sledovat kontakty lidí v případě šíření virové nákazy. 

Žádné striktní zákazy

Na veletrhu outdoorových firem asi osm desítek vystavovatelů prezentuje nejnovější výrobky pro trávení volného času v přírodě. Od slunečních brýlí přes spacáky a stany až po horská kola. Prodává se tu i tradiční jídlo z rýže a vepřového masa, káva, craftové pivo. Většina návštěvníků má v přeplněném pavilonu roušky, asi desetina lidí je nenosí nebo je má pod nosem a hovoří s ostatními. Jejich nošení není striktně vyžadováno, napsal web Fast Company

Nicméně i v této době se řada Tchajwanců snaží uniknout z uzavřených a přeplněných prostor do přírody. Rezervace pro outdoorové aktivity včetně ubytování uskutečněné přes hongkongskou platformu Kook rostly v první polovině roku na ostrově, který je od pevninské Číny vzdálen 180 kilometrů, trojnásobně. Lidé preferují trávení dovolené na Tchaj-wanu. 

Venkovní aktivity lákají

„Vidíme, že se řada lidí orientuje na venkovní aktivity,“ vysvětlila Wu. Začíná být populární kempování v přírodě, včetně luxusní formy – glampingu. Také popularita horských kol, ale i výprav do hor (nejvyšší hora Jü-šan měří 3952 metrů) mezi mladými stoupá. 

Přesto má turistický ruch v zemi potíže. Chybí samozřejmě zahraniční turisté. Už od ledna úřady omezily lety z rizikových čínských měst, od března do země nesmí létat nikdo, kdo na ostrově nežije nebo nemá vízum. Očekává se tak, že Tchaj-wan navštíví nejméně turistů za posledních 40 let. Jejich počet pro tento rok poklesne o 80 procent. Od ledna do srpna do země přiletělo 1,3 milionu turistů. Loni to bylo 12 milionů. 

Místní samosprávy se snaží městské obyvatelstvo nalákat na další venkovní aktivity – jako je létání balonem, závěsné létání na rogalu nebo různé druhy vodních sportů. Vláda také zavedla podporu pro pobyty v hotelích, návštěvy zábavních parků nebo autobusové výlety. Vládní projekty mají podpořit cestování Tchajwanců po ostrově a lokální ekonomiku. 

Převládá optimismus

I když hrozí, že se nový typ koronaviru mezi lidmi může ještě rozšířit, převládá ve společnosti optimismus. „Tato výstava outdoorového vybavení je jednou z mála výstav na světě vůbec, takže jsme velmi rádi, že tu můžeme být,“ vysvětlil Felix Chuang, který na výstavě nabízí kurzy potápění. 

Také on se musí přizpůsobit a zaměřuje se na domácí klientelu. Samozřejmě bude šťastnější, pokud pro příští rok globální koronavirové šílenství a různé formy omezení skončí. A na Tchaj-wan bude moci zase přiletět kdokoli z celého světa, přijít do jeho obchodu, půjčit si vybavení a potápět se v okolí ostrova, jenž je považován za ráj pro vyznavače potápění