Tayyiplný ostrov. Erdoğan se vrací ke zdravému rozumu, kvůli penězům

Turecký prezident Erdoğan nařídil důkladnou ekonomickou a právní reformu. Změny se však mohou rychle obrátit proti němu.

Tayyiplný ostrov. Erdoğan se vrací ke zdravému rozumu, kvůli penězům
Turecký vládce Recep Tayyip Erdoğan učinil nečekaný obrat, který kdekoho příjemně překvapil: zvolil cestu návratu ke zdravému rozumu. | Shutterstock.com

Když jde člověku o krk, často se odhodlá k extrémním krokům. Jde-li o vládce s autokratickými sklony a jeho krk politický, obvykle to stojí za to. Někdo se spřáhne s bývalými nepřáteli, jako to udělal syrský boss Bašár Asad; jiní se rozhodnou realitu ignorovat a obývat svět plný chimér, jako to předvádí (ne)odstupující americký prezident Donald Trump. 

Turecký vládce Recep Tayyip Erdoğan zvolil cestu nečekanou: návrat ke zdravému rozumu. Ten návrat může být povrchní a dočasný nebo výhradně rétorický, ale jeho existence sama o sobě je pro všechny, kdo Erdoğanovu vládu sledují, příjemným překvapením.

Úroky a inflace

Onen šokující obrat nastal v pátek 6. listopadu, kdy prezident zdánlivě bezdůvodně odvolal guvernéra ankarské centrální banky Murata Uysala. Na aktu samotném by nebylo nic divného; Erdoğan se neštítí svých pravomocí využívat často a drsně. Zvláštní byl fakt, že Uysal strávil v úřadu pouhých 16 měsíců. Erdoğan jej tam loni v létě dosadil, když byl nespokojen s jeho předchůdcem a jmenovcem Muratem Çetinkayou. Důvod byl prostý: Çetinkaya odmítal sdílet prezidentův neortodoxní názor, že zvýšení úrokových sazeb přináší inflaci. „Úrok je důvodem, inflace následkem,“ má prezident ve zvyku říkat.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit