Tayyiplný ostrov. Erdoğan se vrací ke zdravému rozumu, kvůli penězům
Turecký prezident Erdoğan nařídil důkladnou ekonomickou a právní reformu. Změny se však mohou rychle obrátit proti němu.

Když jde člověku o krk, často se odhodlá k extrémním krokům. Jde-li o vládce s autokratickými sklony a jeho krk politický, obvykle to stojí za to. Někdo se spřáhne s bývalými nepřáteli, jako to udělal syrský boss Bašár Asad; jiní se rozhodnou realitu ignorovat a obývat svět plný chimér, jako to předvádí (ne)odstupující americký prezident Donald Trump.
Turecký vládce Recep Tayyip Erdoğan zvolil cestu nečekanou: návrat ke zdravému rozumu. Ten návrat může být povrchní a dočasný nebo výhradně rétorický, ale jeho existence sama o sobě je pro všechny, kdo Erdoğanovu vládu sledují, příjemným překvapením.
Úroky a inflace
Onen šokující obrat nastal v pátek 6. listopadu, kdy prezident zdánlivě bezdůvodně odvolal guvernéra ankarské centrální banky Murata Uysala. Na aktu samotném by nebylo nic divného; Erdoğan se neštítí svých pravomocí využívat často a drsně. Zvláštní byl fakt, že Uysal strávil v úřadu pouhých 16 měsíců. Erdoğan jej tam loni v létě dosadil, když byl nespokojen s jeho předchůdcem a jmenovcem Muratem Çetinkayou. Důvod byl prostý: Çetinkaya odmítal sdílet prezidentův neortodoxní názor, že zvýšení úrokových sazeb přináší inflaci. „Úrok je důvodem, inflace následkem,“ má prezident ve zvyku říkat.