Taurinoví závisláci

Lékaři žádají, aby stát omezil prodej energetických nápojů a reklamu na ně. Děti po nich výrazně tloustnou a škodí i psychice

Taurinoví závisláci
Evropský úřad pro bezpečnost potravin uvádí, že energetické drinky popíjí 68 procent dětí a dospívajících ve věku deseti až osmnácti let. U dětí mladších deseti let pak necelá pětina (osmnáct procent). Polovina mladistvých je pije dohromady s alkoholem. | Shutterstock.com

České děti ve velkém tloustnou a rozhodně za to nemůže jenom nedostatek pohybu způsobený pandemií. Nemůže za to dokonce ani přejídání ve fastfoodových restauracích. Podle obezitologů k výrazném nárůstu počtu obézních náctiletých dětí v Česku silně přispívá pití energetických nápojů. Jejich prodej není nijak regulovaný, leckdy jsou levnější než balená voda, a hlavně – v partách jsou momentálně víc „cool“ než cigarety.

„Netušila jsem, že jde o takový problém. Měla jsem za to, že když se mohou každému prodávat v jakémkoli množství, nemohou být škodlivé. Časem ale můj čtrnáctiletý syn začal velmi výrazně přibírat na váze. Tloustl mi před očima. Do souvislosti s jeho častým popíjením energeťáků jsem si to dala, až když bylo pozdě,“ říká paní Hana, která na popud praktické lékařky začala se synem navštěvovat odborné obezitologické pracoviště v Praze. Právě zde se dozvěděla, že životospráva syna byla úplně špatná.

„Nic jsem netušila, protože jsem syna nějak pozorně nesledovala. Je už v pubertě, kamarádi mají přednost a jakýkoli můj zájem je pro něj otravný. Obezitoložka ale v rozhovoru zjistila, že syn denně vypil pět plechovek energetického nápoje. Dával si je ve škole během vyučování i odpoledne s kamarády. Lékařka důrazně doporučila, že je potřeba s pitím přestat. Hodně mě pak překvapilo, jak častým výkyvům nálad začal syn podléhat. Byl roztěkaný, naštvaný, někdy až agresivní. Dožadoval se nápoje. Choval se jako závislák na odvykačce,“ říká Hana, jejíž příběh s problematickým školákem pokračuje dodnes. „Uhlídat se to nedá. Může to koupit v každé večerce,“ říká žena. Plechovka energetického nápoje dnes v řetězcích stojí i pod deset korun. Často je tak levnější než balená voda.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit