Tanec na stožáru

Češi věří, že krize brzy pomine. Nejskeptičtější jsou lidé nad 60 let a tuto nespokojenost svého elektorátu může Babiš pocítit už během podzimních voleb.

Tanec na stožáru
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Pokud by měl člověk třemi slovy vystihnout, jak se Češi cítí po odeznění epidemie koronaviru, musel by říci: Tanec na stožáru. Pokud by si mohl dovolit jistou rozvláčnost, mohl by mluvit o tom, že Češi tančí v kabině výtahu, který sjel z nejvyšší stanice o patro níž, a zatím je moc netrápí, kde se sešup zastaví – jestli ve třetím patře, nebo v suterénu, kde místo tance budou plakat.

Z dat, která zveřejnila agentura Stem a poradenská společnost KPMG, plyne, že pandemie a následné zastavení ekonomiky překvapivě málo narušily optimismus Čechů, se kterým hledí na svoji ekonomickou budoucnost. Index finanční situace domácností (ukazuje, jak respondenti hodnotí současnou a budoucí finanční situaci svých domácností) se měří od roku 1993 a od roku 2010 – tedy ode dna minulé hospodářské krize – setrvale roste. Mezi lednem a květnem 2020 sice razantně poklesl, ale stále je na úrovni roku 2017, což znamená výše než kdykoli v letech 1993 až 2016.

 

Jinak řečeno Češi mají za to, že nadcházející krize nebude nijak hluboká a brzy skončí. „Nemáme zatím krizi v hlavách,“ říká (někdejší viceguvernér ČNB) Mojmír Hampl z KPMG. S podobným optimismem – který se může převtělit do spotřebitelského optimismu (čti utrácení) – se samozřejmě každá krize lépe překonává, jenže na konci letošního roku může přijít náraz. Firmy zatím – také kvůli státní podpoře, která se týká 676 tisíc zaměstnanců – nezačaly propouštět a do půlky června se sešlo 354 tisíc žádostí o odklad splácení úvěrů a hypoték. Tento krizi vyrvaný čas ale nebude trvat věčně.

Špatné zprávy pro Babiše

Optimismus navíc není jednolitý. Největšími pesimisty jsou jednoznačně starší lidé nad 60 let. Zatímco v lednu očekávalo jen 21 procent z této věkové skupiny, že se jejich finanční situace v průběhu následujícího roku zhorší, nyní jde už o 38 procent. V jistém ohledu to nemá logiku, protože velká část lidí nad 60 let pobírala stabilní důchod v lednu, pobírá ho nyní a za rok bude taky pobírat. Jenže jak připomíná ředitel Stemu Martin Buchtík, starší lidé bývají vysoce citliví na drobné změny životního standardu (třeba lehké zdražení potravin) a řada z nich se navíc za koronakrize ocitla v hluboké sociální izolaci.

 

Nejsou to dobré zprávy pro Andreje Babiše a jeho hnutí ANO. Už na začátku října se mají konat krajské a senátní volby a ANO své úspěchy z posledních let opíralo hlavně o podporu – z pohledu porevolučních 30 let bezprecedentně spokojených – seniorů. Ve volbách navíc může proti Babišovi zasáhnout ještě jeden faktor: Starší lidé mohou mít strach přijít do volebních místností. Přesně to se ukázalo během aktuálních prezidentských voleb v Polsku.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní