Tah Vojtěchem

Rošáda na ministerstvu zdravotnictví byla bezesporu vydařeným předvolebním tahem premiéra Babiše. Jeho voličům vyznávajícím tvrdou ruku Adam Vojtěch nikdy k srdci nepřirostl, zatímco plukovník Prymula je pro ně jiné kafe.

Prymula, sekáč, co se v tažení proti pandemii a pochybovačům o její smrtelné hrozbě nezakecá. A hned po prvních dnech je to v televizi vidět. Odskákali to kadeřnice, hospodští a hokejisté. A ne málo. Dokonce i ta slavná exponenciální křivka nových nákaz jako by se hned den po výměně stráží na Palackého náměstí tak nějak lekla a přiohnula k vodorovné ose.

Ve skutečnosti se tak moc ve válce s virem nástupem plukovníka nezmění. Ani Prymula nemůže ignorovat skutečnost, že Andrej Babiš se bojí tvrdého zásahu protikoronavirových opatření do ekonomiky přinejmenším stejně jako samotné nákazy. Nakonec hospodské to bude sice bolet, ale už se mluví o kompenzacích, což asi není úplně špatně. I s těmi školami postupuje Prymula opatrně a mluví jen o druhém stupni a školách středních, tedy větších dětech, s nimiž nemusí být někdo z rodičů doma. První stupeň je jiné kafe. V každém ročníku je v republice asi 120 tisíc dětí. Těch šest set tisíc dětí by tak vyžadovalo péči odhadem tří set tisíc rodičů, kteří by ze dne na den zmizeli ze svých pracovišť, což fakt není dobrý nápad. I vzhledem k tomu, že zvlášť těžce by to zasáhlo zdravotnictví. Nakonec zkušenosti z jara jsou dostatečné.

Ministr covidu

Takže z hlediska volebních vyhlídek byla operace „ministr covidu“ bezpochyby úspěšná a poněkud chřadnoucím, byť stále bezkonkurenčním vyhlídkám do nejdůležitějších voleb v příštím roce pomůže. Na druhé straně, pokud jde o české zdravotnictví, je Vojtěcha škoda.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit