Vybrané články
z týdeníku The Economist

Tah tankem na D2

Na Ukrajině se schyluje k válce. Jaké jsou ruské vojenské možnosti a jaké mají nevýhody?

Tah tankem na D2
ilustrační foto | Profimedia.cz

„Co nás čeká, co může nastat už v řádu týdnů, je industrializovaná, digitalizovaná válka rovného s rovným, špičkové armády proti špičkové armádě, jakou tento kontinent nezažil už několik generací,“ varoval v polovině minulého týdne britský náměstek ministra obrany James Heappey s poukazem na sto tisíc ruských vojáků na ukrajinské hranici. „Desítky tisíc lidí mohou zemřít.“ Podobné varování zaznělo i z úst estonského ministra obrany: „Všechno směřuje k ozbrojenému konfliktu,“ řekl.

Minulý pátek (po uzávěrce tohoto vydání) se měli v Ženevě setkat ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se svým americkým protějškem Antonym Blinkenem. Vyhlídky na nějaký diplomatický průlom však byly mizivé. Jen pár dní předtím se Lavrovův náměstek Sergej Rjabkov nechal slyšet, že Rusko nemůže uspokojit ani dvacetileté moratorium na vstup Ukrajiny do NATO. Rusové už týdny mobilizují zálohy a do pohybu se daly jednotky a raketová vojska až z tak vzdálených základen, jako jsou ty u severokorejské hranice.

Západ se připravuje na nejhorší. Na začátku minulého týdne zahájila Británie letecké dodávky protitankových střel na Ukrajinu. Jen pár dní předtím vyslali Švédové narychlo obrněné transportéry na ostrov Gotland, v jehož těsné blízkosti bez ohlášení proplula tři ruská vyloďovací plavidla.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit