Táborák na nádvoří Karlštejna a turista v zámecké posteli

Představte si, že by si někdo na nádvoří Karlštejna rozdělal oheň

Táborák na nádvoří Karlštejna a turista v zámecké posteli
ilustrační foto | Profimedia.cz

Nebo že by se po zahradách Lednicko-valtického areálu proháněla skupina jezdců na motorkách. Nebo že by si několik návštěvníků lehlo do postele na zámku Hluboká, a kdyby je přišel vyhnat průvodce, dali by mu pár ran pěstí.

Připadá vám to přitažené za vlasy? Nesmysl? Jenže právě takové věci se odehrávají v českých národních parcích. Nemluvě o takových „drobnostech“, jako je to, že se turisté vydávají i do míst, kam je zakázaný vstup. Na vrcholku Sněžky museli pracovníci Krkonošského národního parku instalovat ochranné sítě, aby zabránili neukázněným turistům v devastaci vzácné přírody.

Někteří výletníci si tak v NÁRODNÍCH parcích dovolí to, na co by v NÁRODNÍCH památkách – hradech, zámcích či skanzenech – mnohdy ani nepomysleli. Jsou to turističtí záškodníci.

Požár v národním parku České Švýcarsko je patrně největší, jaký kdy Česko zasáhl. Na pomoc českým hasičům a záchranářům museli přiletět dokonce jejich kolegové z ciziny. Plameny zachvátily tisíc hektarů lesních porostů, evakuovány byly desítky lidí, několik domů lehlo popelem.

I když příčina požáru není stále známá, jako velmi pravděpodobný se ukazuje právě „lidský faktor“. Tak to i naznačovali lidé z národního parku, podle expertů až devadesát procent lesních požárů způsobí člověk. Někdy stačí odhozený nedopalek, někdy špatně uhašený ohýnek. Druhou špatnou zprávou je, že se konkrétního viníka často nepodaří vypátrat.