Ta naše burzička česká. Investoři by byli, zájem o uvedení akcií ne

Zájem o uvedení akcií na pražskou burzu není zrovna vysoký. Loňský příklad Pilulky přitom ukázal, že při rozumné upisovací ceně není o investory nouze.

Ta naše burzička česká. Investoři by byli, zájem o uvedení akcií ne
Martin Kasa založil Pilulku spolu se svým bratrem Petrem před šesti lety jako ryze internetovou lékárnu. Loni v říjnu úspěšně uvedli akcie Pilulky na pražskou burzu. | Tomáš Novák týdeník HROT

Loňský rok přinesl pražské akciové burze hned tři přírůstky. Softwarová firma eMan zůstává na okraji zájmu a objem uzavřených obchodů je – s výjimkou prvních dní po vstupu na burzu na počátku září – minimální. Více pozornosti vyvolaly dvě větší a atraktivnější emise – CZG a Pilulka. První se stala příkladem, jak se veřejná emise akcií neboli IPO dělat nemá. Druhá se stala naopak pozitivním vzorem, který na burzu láká další zájemce.

Již v tuto chvíli je jisté, že se letos nabídka pro investory do akcií obohatí. V minulém týdnu se energetická skupina Photon Energy přesunula z volného trhu na hlavní. Ke konci ledna má na trhu přibýt společnost SAB Finance. Zástupci pražské burzy naznačují, že jednají s několika dalšími vážnými zájemci o veřejnou emisi akcií, i když konkrétnější informace dopředu nemohou poskytnout.

Navzdory lehkému závanu optimismu to však s akciovým trhem v Praze není velká sláva. Opravdu velká veřejná emise evropského významu – jako třeba Moneta Money Bank na jaře 2016 – se zde podaří tak jednou za desetiletí. Čeští politici zatím příliš necítí potřebu akciovému trhu pomáhat, spíš mu škodí – například nedávným zavedením daně z prodeje většího objemu cenných papírů i po třech letech od nabytí.

Zbrojovka je zatím ležák

Byla to sázka na jistotu. Veřejný úpis spustila známá česká společnost z konzervativního oboru, který příliš netrpí na výkyvy ekonomického cyklu. Jenže výsledek IPO skupiny CZG, pod niž patří Česká zbrojovka, nebyl zrovna důvodem k oslavě. Místo plánovaných 13 milionů akcií za upisovací cenu 290 až 370 korun se podařilo prodat jen 2,8 milionu akcií na dolní hranici rozpětí. Většina potenciálních investorů zkrátka považovala akcie CZG za příliš drahé.

Zdroje z trhu nicméně upozorňují, že maximální objem prodaných akcií nemusel být hlavní prioritou. Zásadní význam měla samotná kotace společnosti na veřejném burzovním trhu. Z hlediska prodeje je pro Českou zbrojovku klíčový trh ve Spojených státech amerických, kde je kotace na burze otázkou prestiže a znakem důvěryhodnosti a transparentnosti podniku.

 

Zatím tak Česká zbrojovka, respektive mateřská CZG, vypadá jako ležák českého akciového trhu, což je vzhledem k solidní ziskovosti a dlouhodobému růstu na trhu s ručními zbraněmi škoda. Část analytiků věří, že investoři změní názor a postupně se akcie CZG zařadí i do portfolií velkých regionálních a specializovaných podílových či investičních fondů.

Mezi optimisty v této otázce patří například Martin Pavlík, seniorní portfolio manažer finanční skupiny Conseq. „Jedná se o dobře řízenou společnost s kvalitními výrobky, s kontinuálně rostoucím tržním podílem na pro ni nejdůležitějším americkém trhu a nízko zadluženou. Sociální nepokoje v USA nepovedou k poklesu poptávky po zbraních,“ odhaduje Martin Pavlík.

Chtělo by to Pilulku

Naopak říjnová emise prodejce léčiv Pilulka Lékárny skončila až nečekaným úspěchem. Nabízených 725 tisíc akcií se prodalo za maximální upisovací cenu 424 korun. Zájem byl výrazně vyšší – zájemci chtěli nakoupit šestkrát tolik akcií. „Pilulka je skvělá firma pro pražskou burzu, neboť v sobě kombinuje e-commerce a farmaceutický sektor, což je zvlášť nyní výborné spojení,“ uvedl po ukončení úpisu akcií generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic.

Zájem investorů se následně přenesl na akciový trh, kde jen za první den obchodování – tedy 26. října – kurz skokově vzrostl z 424 na 500 korun za akcii. Po zbytek roku růst pokračoval a v minulém týdnu akcie Pilulky pokořily hranici 600 korun za akcii. Zmíněný titul nadále zůstává na trhu Start, který je určen pro menší podniky s tržní kapitalizací v řádu stovek milionů korun. Pilulka s tržní hodnotou 1,5 miliardy korun a slušným objemem obchodů zde působí jako titul, který omylem zabloudil z hlavního trhu.

Investor do akcií Jaroslav Šura vidí prostor k dalšímu růstu. „Úpis akcií Pilulky byl velmi zdařilý, o čemž svědčí mnohonásobné přeupsání a následný robustní nárůst ceny akcií na burzovním trhu. I přesto považuji akcie Pilulky za mnohem zajímavější a s mnohem větším potenciálem. Zejména pro retailové investory. Velcí hráči budou muset počkat na uvedení Pilulky na hlavní trh a na další úpis nových akcií,“ říká Šura.

Akciový analytik České spořitelny Petr Bártek upozorňuje na vyšší riziko oboru, které je však vyváženo potenciálem růstu online péče o zdraví v dvojciferných hodnotách. Názory se však různí a lze narazit i na skeptiky. Martin Pavlík z Consequ považuje akcie Pilulky po 38procentním růstu nad horní hranici loňského veřejného úpisu za nadhodnocené, a k nákupu je tudíž nedoporučuje.

Příliš drahé akcie

Mezinárodní energetická skupina Photon Energy, zaměřená na výstavbu a provozování fotovoltaických elektráren ve střední Evropě i v Austrálii, patří mezi nejpřehlíženější tituly na pražské burze. Přitom její akcie předvedly v posledních dvou letech neuvěřitelnou jízdu. Ještě v lednu roku 2019 se jedna akcie obchodovala za 8,70 koruny, dnes je kurz zhruba na desetinásobku.

Jenže právě v tom je zakopán příslovečný pes. Oslovení analytici upozorňují na vysokou cenu akcií, nízký objem obchodů a vysokou zadluženost skupiny Photon Energy. „Trh tuto společnost s velkými ambicemi, ale také slabou ziskovostí ocenil na více než pět miliard korun. Ocenění titulu odráží vysoká očekávání investorů a společnost je bude muset potvrdit růstem ziskovosti,“ dodává analytik ČS Petr Bártek.

Opatrně hodnotí oslovení analytici také další společnost vstupující na hlavní trh pražské burzy. SAB Finance se specializuje na směnu zahraničních měn na koruny nebo naopak. Zatím ji prostřednictvím mateřské SAB Financial Group stoprocentně vlastní byznysmen Roman Lapčík. SAB Finance chce zájemce o akcie oslovit hlavně pravidelnou výplatou dividendy. V minulých letech svému akcionáři posílala většinu vytvořeného zisku, například předloni se jednalo o 70 milionů korun.

SAB Finance nabízí své akcie za pevnou cenu 10 560 korun za kus, zájemci mohou koupit až 49 procent z celkového počtu akcií. Prospekt emise schválila v polovině prosince Česká národní banka. Jak firma uvedla v prospektu, výnos z prodeje akcií má posloužit k další expanzi Lapčíkovy firemní skupiny v oboru bankovnictví a finančních služeb. Možná i k navýšení podílu v Trinity Bank, kde zatím skupina SAB drží podíl ve výši necelých deseti procent.

Podle oslovených analytiků a investorů je cena nabízených akcií poměrně vysoká a může zájemce odradit – tak jako se to loni na podzim stalo v případě České zbrojovky. Případný vstup České republiky do eurozóny by navíc rozvrátil byznysplán SAB Finance, postavený na vysokém objemu měnových konverzí, hlavně mezi korunou a eurem. Zkušený burzovní investor Jaroslav Šura by na burze uvítal spíše Trinity Bank; o mladou a rostoucí banku by mohl být na trhu větší zájem.

Změna trendu

Pražská burza má tedy stále co dohánět, aby se nestala zatuchlým klubem pro pár veteránů, kteří si dokola mezi sebou přeprodávají akcie ČEZ, O2 a několika bank. Pozitivní je však změna v hlavách domácích byznysmenů, kterým už přestává vadit představa, že jim širší okruh investorů uvidí do karet – a že se nimi budou dělit o budoucí zisky.

V posledních letech tak přibývají například veřejné emise dluhopisů, s jejichž pomocí financují své záměry hlavně developerské a energetické podniky. Další byznysmeni nabízejí účast na svých projektech prostřednictvím fondů kvalifikovaných investorů. Teď už zbývá jen poslední krok k opravdu fungujícímu kapitálovému trhu v Česku – oživení pražské burzy o několik desítek akciových titulů, ideálně z řad rostoucích společností z perspektivních oborů.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Jak se lepí díra po covidu
  • Judista mezi jurtami
Objednat nyní