Ta naše burzička česká. Investoři by byli, zájem o uvedení akcií ne

Zájem o uvedení akcií na pražskou burzu není zrovna vysoký. Loňský příklad Pilulky přitom ukázal, že při rozumné upisovací ceně není o investory nouze.

Ta naše burzička česká. Investoři by byli, zájem o uvedení akcií ne
Martin Kasa založil Pilulku spolu se svým bratrem Petrem před šesti lety jako ryze internetovou lékárnu. Loni v říjnu úspěšně uvedli akcie Pilulky na pražskou burzu. | Tomáš Novák týdeník HROT

Loňský rok přinesl pražské akciové burze hned tři přírůstky. Softwarová firma eMan zůstává na okraji zájmu a objem uzavřených obchodů je – s výjimkou prvních dní po vstupu na burzu na počátku září – minimální. Více pozornosti vyvolaly dvě větší a atraktivnější emise – CZG a Pilulka. První se stala příkladem, jak se veřejná emise akcií neboli IPO dělat nemá. Druhá se stala naopak pozitivním vzorem, který na burzu láká další zájemce.

Již v tuto chvíli je jisté, že se letos nabídka pro investory do akcií obohatí. V minulém týdnu se energetická skupina Photon Energy přesunula z volného trhu na hlavní. Ke konci ledna má na trhu přibýt společnost SAB Finance. Zástupci pražské burzy naznačují, že jednají s několika dalšími vážnými zájemci o veřejnou emisi akcií, i když konkrétnější informace dopředu nemohou poskytnout.

Navzdory lehkému závanu optimismu to však s akciovým trhem v Praze není velká sláva. Opravdu velká veřejná emise evropského významu – jako třeba Moneta Money Bank na jaře 2016 – se zde podaří tak jednou za desetiletí. Čeští politici zatím příliš necítí potřebu akciovému trhu pomáhat, spíš mu škodí – například nedávným zavedením daně z prodeje většího objemu cenných papírů i po třech letech od nabytí.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit