Swexit bez hysterie

Švýcaři opustili Evropskou unii (skoro) stejně jako před časem Britové. Jen po jejich odchodu ani pes neštěkl.

Swexit bez hysterie
Švýcarsko není členskou zemí Evropské unie ani Evropského hospodářského prostoru. Pro téměř všechny praktické účely však jako by v Unii bylo. | Profimedia.cz

Ne že by týdeník Hrot chtěl své čtenáře podceňovat, ale vsadil by boty, že se jménem Ignazio Cassis se zrovna často nesetkávají. Neplní noviny ani svými skandály, protože je nemá; a neplní je ani svou prací, ačkoli je švýcarským ministrem zahraničí, a tím pádem má občas na starost důležité věci. Například ve středu 26. května přišel do práce a odhlásil svoji zemi z Evropské unie.

Počkejte, řeknete si teď možná, Švýcaři přece v EU nikdy nebyli, tak jak…? Nebyli, a v tom je ten vtip. Švýcarsko, příslovečně hrdé na svoji neutralitu, není členskou zemí Evropské unie ani Evropského hospodářského prostoru (v druhém případě Bern příslušné dohody sice podepsal, ale z nich plynoucí nárok na členství nikdy neuplatnil). Pro téměř všechny praktické účely však jako by v Unii bylo.

Loni vyvezli Švýcaři do Unie služby a zboží za 160 miliard eur a jezdit ze Ženevy do Lyonu nebo z Curychu do Mnichova můžete bez pasu. Švýcarsko sice není členem celní unie, ale v praxi to většinou nejde poznat, stejně tak jako přejezd hranice nekomplikuje fakt, že Švýcarsko váže ke schengenskému prostoru pouze asociační dohoda.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit