Svoboda slova pod tlakem. Rowlingová čelí výhrůžkám islamistů

Po útoku na spisovatele Salmana Rushdieho je na Západě pod stále větším tlakem svoboda slova. Výhrůžkám na sociálních sítích čelí i britská spisovatelka J. K. Rowlingová.

Svoboda slova pod tlakem. Rowlingová čelí výhrůžkám islamistů
Britská spisovatelka J. K. Rowlingová | foto Shutterstock.com

Stačilo, aby spisovatelka J. K. Rowlingová, jež se proslavila romány o Harrym Potterovi, napsala na Twitteru, že se cítí po útoku na kolegu spisovatele Salmana Rushdieho špatně, a popřála mu štěstí, aby útok nožem Američana libanonského původu přežil. Dočkala se ale odpovědi, že nemusí mít obavy, protože bude další na řadě. Skotská policie už tento verbální útok prošetřuje. „Obdrželi jsme hlášení o online hrozbě a policisté provádějí šetření,“ oznámila její mluvčí.

Ukazuje to, jak velká nenávist panuje mezi západní civilizací a příznivci radikálního islámu. Rushdie se proslavil knihou Satanské verše, která vyvolala pobouření v muslimském světě, ale hlavně v Íránu. Duchovní vůdce Rúholláh Chomejní na spisovatele v roce 1989 uvalil fatvu, což fakticky znamená výzvu k jeho zavraždění. Od té doby jej doprovází ochranka. 

V bitvě o svobodu slova a umělecké vyjádření se britské autorky Rowlingové zastalo vedení společnosti Warner Bros. Discovery (WBD), protože studio zfilmovalo její romány o čarodějnickém učni Potterovi. „Stojíme za ní a za všemi autory, vypravěči a tvůrci, kteří statečně vyjadřují svou kreativitu a názory. WBD věří ve svobodu projevu,“ stojí v prohlášení. Rowlingová kritizovala vedení Twitteru, že nedokáže šíření nenávisti na své síti efektivně zastavit. 

Radost v Teheránu

Z vážného zranění indicko-britského spisovatele měla radost íránská média, jež útok o víkendu oslavovala. K pokusu zavraždit Rushdieho se vyslovil i mluvčí íránského ministerstva zahraničí Náser Kanání. Uvedl, že si za útok můžou spisovatel a jeho příznivci sami, a zdůraznil, že kniha Satanské verše urazila 1,5 miliardy muslimů na celém světě. Svoboda slova neznamená urážet jiná náboženství, dodal. 

Útočník Hadi Matar se narodil ve Spojených státech rodičům, kteří přišli z Libanonu, a měl mít kontakty na íránské revoluční gardy. Čelí obvinění z pokusu o vraždu a napadení. On sám obvinění odmítá, i když k útoku došlo před desítkami svědků. Hrozí mu vězení ve výši přes třicet let. 

Americký ministr zahraničí Antony Blinken prohlásil, že íránské státní instituce dlouhodobě podněcují násilí proti Rushdiemu. Čtyřiadvacetiletý Matar bodl spisovatele na přednášce v New Yorku celkem desetkrát, mimo jiné třikrát do krku a čtyřikrát do břicha. Útočníka zastavili diváci a dva policisté, kteří byli přítomni.