Svlékat už se nebudu, používám jiné prostředky, říká prezidentský kandidát Hilšer

Nepatří mezi hlavní favority na nového prezidenta, ale tvrdí, že na to nehledí. Chce ukázat, že má smysl zapojit se do veřejného života a politiky

Svlékat už se nebudu, používám jiné prostředky, říká prezidentský kandidát Hilšer
Marek Hilšer | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Před pěti lety se Marek Hilšer stal jedním z největších překvapení prezidentských voleb. Neměl za sebou žádnou politickou minulost a jen část veřejnosti si pamatovala jeho výstřední demonstraci před Úřadem vlády v roce 2014 na podporu Ukrajiny proti ruským imperiálním zájmům. I tak získal bezmála devět procent hlasů, což mu posléze pomohlo k tomu, aby přesvědčivě zvítězil v senátních volbách. Teď kandiduje podruhé. Tvrdí, že oproti jiným kandidátům má tu výhodu, že pochází z prostředí aktivních občanů, je skutečně nezávislý, protože nepřijímá sponzorské příspěvky od firem, a zároveň má za sebou politickou zkušenost. A dodává, že na Hrad by měl konečně nastoupit někdo, kde není spojen s předlistopadovou érou, devadesátými lety ani korupčními vládami.

Koalice Spolu začátkem října oznámila, že do prezidentské volby nepostaví žádného svého kandidáta, ale podpoří tři osobnosti: senátora Pavla Fischera, někdejší rektorku Mendelovy univerzity Danuši Nerudovou a generála Petra Pavla. Vás nejmenovala. Zaskočilo vás to? A nemrzí vás to?

Nepřekvapilo mě to. Nikdy jsem Spolu o podporu nežádal. Jsem přesvědčen o tom, že budoucí prezident by měl být skutečně nadstranický a nezávislý, aby mohl lépe spojovat společnost. Potřebujeme na Hradě někoho, kdo nemá vazby ani na předlistopadovou, komunistickou éru, ani na devadesátá léta, ani na současné politické strany. Prezident by se měl těšit široké důvěře právě díky tomu, že nikomu nestraní, že v současné rozdělené společnosti nikomu nenadržuje.

Takže berete jako výhodu, že vás koalice Spolu nepodpořila?

Jako určitou výhodu to skutečně vidím. Ale primárně mi nejde o výhodu nebo nevýhodu, ale o princip toho, jaké parametry by měl prezident v rozhádané společnosti splňovat. To ale neznamená, že nemám žádné politické přesvědčení, že bych nebyl hodnotově zakotven, naopak. Ví se o mně, že říkám věci na rovinu, jasně a přímo. Už před pěti lety, když jsem uvažoval o první kandidatuře, jsem říkal, že by prezident měl být jakýmsi společenským svorníkem, i když to může znít jako fráze. Domnívám se, že naši společnost rozděluje politika minulých let, že je zapotřebí překonat éry totalitního režimu, opoziční smlouvy, všech korupčních vlád včetně Andreje Babiše.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit