Světový král vinylových desek je z Česka, teď otevřel třetí lisovnu v Severní Americe

Každá čtvrtá gramofonová deska, která se v současnosti na světě prodá, pochází od české firmy GZ Media – největšího výrobce vinylů na světě. Loni firma se sídlem ve středočeské Loděnici vyrobila 56,5 milionu desek, přičemž za dva roky by se chtěla dostat k číslu 140 milionů. Pomoct k tomu mají i továrny v Severní Americe, kde byla otevřena už třetí lisovna.

Světový král vinylových desek je z Česka, teď otevřel třetí lisovnu v Severní Americe
Většinový vlastník GZ Media Zdeněk Pelc | foto Tomáš Novák týdeník HROT

Do nového výrobního závodu Nashville Record Pressing (NRP) v americkém Tennessee investovala společnost GZ Media plně ze svých zdrojů v přepočtu více než 300 milionů korun. Do dvou let v něm chce vytvořit 255 nových pracovních míst.

„Investice do výrobního závodu Nashville Record Pressing má v první řadě uspokojit hlad po vinylových deskách našich zákazníků v USA. Poptávka tam roste nejrychleji na světě a my chceme být našim zákazníkům co možná nejblíže,“ řekl Michal Štěrba, generální ředitel GZ Media.

NRP je dceřinou společností stoprocentně vlastněnou českou GZ Media. Továrna je vybavena zcela novým a ve své třídě nejlepším zařízením a infrastrukturou, díky čemuž bude celosvětově vysoce konkurenceschopná.

Poptávka stále roste

Severoamerický kontinent byl pro GZ Media velmi významný už v době, kdy se gramofonové desky začaly vracet do módy. Dodnes je hlavním odbytištěm vinylů, po nichž poptávka stále roste. Vedle nové továrny v americkém Nashvillu má firma ještě lisovnu Memphis Record Pressing v Memphisu a Precision Record Pressing v kanadském Burlingtonu, ve státě Ontario. 

Obě starší továrny průběžně zvyšují svou kapacitu. Stejnou ambici má také nová lisovna Nashville Record Pressing, která v prvním roce plánuje vyrábět 85 tisíc desek denně. „Jsme vděčni za podporu, které se nám od státu Tennessee dostalo, a vřelé přivítání v Music City, jak se Nashvillu v USA přezdívá. Jsme tu, abychom se stali místní oblíbenou lisovnou vinylů,“ uvedl generální ředitel nové továrny Drake Coker. 

Českou investici uvítal i místní komisař pro ekonomický a komunitní rozvoj Bob Rolfe a další přední zástupci státu Tennessee. „Naše silné obchodní klima, kvalifikovaná pracovní síla a kvalita života zajišťují, že globální společnosti mohou v Tennessee vynikat. Děkuji Nashville Record Pressing za investici do Davidson County a vytvoření více pracovních příležitostí pro místní obyvatele,“ řekl guvernér státu Tennessee Bill Lee. Slavnostního otevření se zúčastnil i český velvyslanec ve Spojených státech Hynek Kmoníček. 

Až 140 milionů vinylů

Průběžnými investicemi zvyšuje skupina GZ Media dlouhodobě počet vyrobených desek. „Loni jsme ve všech našich továrnách vyrobili 56,5 milionu vinylů, do dvou let chceme díky novým americkým závodům výrobu navýšit na 140 milionů kusů ročně,“ sdělil většinový vlastník společnosti Zdeněk Pelc. 

„Velmi zajímavý je také rozdílný přístup amerických a českých politiků k podnikání. Na akci otevření továrny, kde se jedná o investici cca dvaceti milionů dolarů a tvorbu 250 nových pracovních míst, poslal guvernér státu Tennessee svého zástupce a byl osobně přítomen i primátor města Nashville, stejně tak jako další zástupci jiných státních organizací. Naproti tomu v Česku, kde zaměstnáváme více než dva tisíce lidí, jsem již přes dvacet let neviděl zástupce okresu, zástupce kraje pak nikdy za třicet let,“ dodal Pelc.

Česká společnost GZ Media má více než sedmdesátiletou tradici. Vedle výroby gramofonových desek dodává klientům z celého světa polygrafické služby a produkty v rámci mediálního, tiskového a balicího průmyslu.