Světlo na konci Prymulova tunelu

Celkem se vyvíjí 180 různých vakcín proti SARS-CoV-2, devět jich postoupilo do závěrečné fáze klinických testů a první z nich budou nejspíš do Vánoc hotové.

Světlo na konci Prymulova tunelu
Celkem se na světě připravuje zhruba 180 vakcín, klinicky se jich začalo testovat pětatřicet. Jeden z kandidátů vzniká i ve francouzské laboratoři společnosti Valneva SE Group v Saint-Herblain nedaleko Nantes. | Profimedia.cz

Koronavirus už zabil přes milion lidí, Evropa čelí druhé vlně a u nás doma plukovník Prymula slibuje, že omezí volnočasové aktivity, pod které prý „spadá úplně všechno“. Období „kombinovaného režimu růstu a poklesu“ bude podle ministra zdravotnictví trvat do poloviny příštího roku, kdy se údajně dočkáme „definitivního světla“. Výhled je to pochmurný, ale ono „definitivní světlo“ je naštěstí velmi reálné, protože první vakcíny proti SARS-CoV-2 budou brzy hotové.

Celkem se na světě připravuje zhruba 180 vakcín, klinicky se jich začalo testovat pětatřicet a devět z nich vstoupilo do třetí, závěrečné fáze testování. Několik výrobců už také zveřejnilo výsledky klinických studií, byť zatím samozřejmě jde jen o první a druhou fázi testování. Právě na základě těchto zpráv sepsal americký mikrobiolog Florian Krammer článek o „kandidátských“ vakcínách, jehož předběžnou verzi uvolnil na svém webu prestižní vědecký časopis Nature.

Krammer je vědec, a tak píše opatrně. Jeho závěr přesto zní: „Je nepochybně možné, že vakcíny s bezpečností a účinností prověřenou ve třetí fázi klinického testování by se mohly dostat na trh už v roce 2020.“

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit