Světe, div se! Česku chybí řepka

Při debatě o potravinové soběstačnosti mezi nekonečně žlutými lány Česko zjistilo, že se nestačí zásobit nejen vepřovým, ale ani řepkou.

Světe, div se! Česku chybí řepka
ilustrační foto | Profimedia.cz

Andrej Babiš se na nedávném sněmu Agrární komory v Brně rozohnil. Potravinová soběstačnost Česka je podle něj katastrofální. Zároveň premiér bránil masové pěstování řepky, která je u většiny populace krajně neoblíbená. 

Kdyby premiér chtěl, mohl obě témata spojit dohromady. Podle údajů z dosud nepublikované zprávy o stavu zemědělství za loňský rok, kterou má týdeník Hrot k dispozici, je totiž Česko závislé nejen na dovozu vepřového či drůbežího masa, ale i řepkového semene. Podle dokumentu Česku loni chybělo k uspokojení vlastních potřeb 11 procent žlutě kvetoucí plodiny. Při rekordní spotřebě 1,3 milionu tun se jí vypěstovalo jen 1,157 milionu. A kdyby premiér chtěl, mohl také dodat, že nedostatek řepky v Česku ovlivnil i jeho holding Agrofert, který zaparkoval do svých svěřenského fondu.

Výroba bionafty trhla rekord

Údaj o řepkové nesoběstačnosti je dost neočekávaný nejen díky nepřehlédnutelnému každoročnímu jarnímu zežloutnutí republiky. Před deseti lety dokázali tuzemští zemědělci vyprodukovat na menší ploše o 60 procent více řepky, než Česko dokázalo upotřebit. A také v dalších letech byla produkce řepkového semene obvykle vysoce přebytková. Do záporu se dostala pouze jednou v sezoně 2017, které byla stejně jako loňský rok mimořádně suchá. Tehdy ovšem chyběly do stoprocentního samozásobitelství jen necelá čtyři procenta.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit