Svéráz ruského námořnictva: musí sešrotovat největší jaderný křižník světa

Válka na Ukrajině a odchod zahraničních firem vysály z ruské ekonomiky finanční rezervy. Nedostatek financí se v ruské armádě projevuje v dlouhodobém horizontu i tím, že nejsou peníze na opravy jaderných křižníků.

Svéráz ruského námořnictva: musí sešrotovat největší jaderný křižník světa
Ruský křižník Pjotr Velikij s nukleárním pohonem bude vyřazen z aktivní služby | foto Shutterstock.com

Udržovat několik válečných flotil z doby Sovětského svazu Rusko nezvládá. Černomořskou flotilu výrazně zdecimovala válka s Ukrajinou a ruské námořnictvo přišlo hlavně o prestižní vlajkovou loď, křižník Moskva.

Ukrajinci hlásí, že Rusům v průběhu války potopili osmnáct lodí a bojových člunů. Z výstavní skříně ruského námořnictva se stal „válečný invalida“, který ztratil schopnost efektivně útočit na ukrajinské území raketovými systémy. 

V případě Tichomořské flotily došlo zase po nečekané inspekci bojeschopnosti k odvolání šéfa flotily, admirála Sergeje Avakjance, který zklamal Putina při ukázce schopností flotily, jež má odstrašovat hlavně Japonsko. Navíc k tomu došlo za přítomnosti čínských představitelů. Důvodem jsou podle nezávislých médií v Rusku také vysoké ztráty námořní pěchoty v bojích na Ukrajině a její stížnosti na vedení armády.

Ruské námořnictvo sestává ze čtyř flotil, kromě Černomořské a Tichomořské má i Baltskou a Severní. Všechny se podílejí na válce s Ukrajinou, zejména byly na frontě nasazeny jednotky námořní pěchoty.

Neveselá budoucnost Petra Velikého

Právě vlajková loď Severní flotily, bitevní křižník Pjotr Velikij (loď se začala stavět za Sovětského svazu se jménem generálního tajemníka sovětských komunistů Jurije Andropova), má před sebou neveselou budoucnost. 

Přitom se jedná o pýchu ruského námořnictva, protože jde o největší jadernou loď světa, jež není letadlovou lodí. Nedávno oslavila výročí 25 let v aktivní službě. 

Kvůli nedostatku kapacit a financí neprojde těžký křižník o délce 252 metrů a výtlaku 28 tisíc tun dříve oznámenou modernizací, naopak bude postupně rozřezán a sešrotován. Podle ruské agentury TASS jsou náklady na údržbu a modernizaci největší jaderné neletadlové lodi světa příliš vysoké.

Že se vojenská kariéra jaderného křižníku definitivně chýlí ke konci, potvrzuje i to, že jeho jméno bude nově používat ruská jaderná ponorka třídy Borej-A.

Zastaralé a předimenzované loďstvo

Podle amerického týdeníku Newsweek tyto události – k tomu je třeba připočítat i fakt, že jediná ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov je po řadě požárů během oprav také neschopná pohybu – ukazují, že současné Rusko nemá kapacity udržovat zastaralý systém čtyř námořních flotil vybudovaných v éře studené války. 

Největší jaderný křižník má nicméně nahradit loď Admiral Nachimov, která pochází ze stejného projektu 1144 (v kódovém označení NATO se jedná o třídu Kirov). Už od roku 2013 prochází modernizací. V éře studené války začal Sovětský svaz stavět pět těchto bitevních křižníků s jaderným pohonem, které měly za úkol ničit americké svazy letadlových lodí. 

Aktivní do dnešních dní zůstal jen Pjotr Velikij, ostatní lodě kromě výše zmíněného Admirala Nachimova už byly sešrotovány. Křižníky se mohly pochlubit obrovskou palebnou silou. Kromě dvou kanonů ráže 130 milimetrů měly ve výzbroji i dvacet protilodních raket Granit, 64 raket Kinžal, 96 raket systému S-300, torpédomety, granátomety a tři vrtulníky.

Křižník Pjotr Velikij sloužil v Severní flotile od roku 1998. V roce 2000 se účastnil vojenského cvičení, při kterém došlo k havárii a potopení ponorky Kursk. V roce 2008 doplul do Karibiku, kde se účastnil společného rusko-venezuelského námořního cvičení. Od pádu Sovětského svazu to bylo největší námořní cvičení za účasti ruských lodí v blízkosti Spojených států.

Pjotr Velikij se v roce 2016 společně s letadlovou lodí Admiral Kuzněcov přiblížil k pobřeží Spojeného království, když ruské válečné lodě mířily na misi v Sýrii do Středozemního moře. Loni v srpnu byl Pjotr Velikij nasazen během cvičení v Arktidě v oblasti Barentsova moře.

Už v únoru ruské námořnictvo vyřadilo z aktivní služby jadernou ponorku Dmitrij Donskoj, jež byla největší jadernou ponorkou na světě. Stárnoucí ponorka měla podle zpráv z roku 2021 zůstat v provozu minimálně do roku 2026.