Švédové Moskvě: Vidíme vaše vojáky!

Švédská vláda razantně posílila svoji vojenskou připravenost v Baltském moři.

Švédové Moskvě: Vidíme vaše vojáky!
ilustrační foto | Archiv

Důvodem je napětí v oblasti, nejvyšší od konce studené války. Švédská televize minulé úterý odvysílala záběry obrněných transportérů čerstvě přepravených na ostrov Gotland (na půli cesty mezi švédskými a lotyšskými břehy), jenž slouží jako námořní základna. Ministryně zahraničí Ann Lindeová řekla londýnským Timesům, že vylodění vozidel nemá souvislost se situací v Bělorusku (kde se mimochodem Stockholm snaží hrát roli moderátora mezi prezidentem Lukašenkem a opozicí), nýbrž s ruským cvičením poblíž hranic s pobaltskými zeměmi.

„Když se Rusové pustí do velkých manévrů, je v našem zájmu ukázat, že máme velmi silnou armádu a jsme na vystupňování napětí dobře připraveni,“ řekla ministryně. Její slova nacházejí podporu i v řeči peněz: Stockholm začal v posledních pěti letech v reakci na ruskou výbojnost navyšovat vojenské výdaje (po desetiletích poklesu).

Švédská vláda naposledy takto signalizovala svoje vojenské odhodlání v srpnu roku 1991, během pokusu o puč, jímž chtěli sovětští komunističtí konzervativci na poslední chvíli sesadit prezidenta Michaila Gorbačova.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Tchaj-wan: nejnebezpečnější místo na světě
  • Je drahá paprika drahá?
Objednat nyní