Superman z Kryptopolis

Pandemie přiměla finanční instituce k masivním investicím do kryptoaktiv. Navzdory strmému propadu bitcoinu doba kryptoměn právě přichází

Superman z Kryptopolis
Václav Holler | foto Tomáš Novák týdeník HROT

Václav Holler při rozhovoru chodí, protože se mu za chůze lépe přemýšlí. Při pohovorech s uchazeči o zaměstnání se ptá třeba i na to, zda a jaké komiksy čtou, a jak sám říká, ještě nedávno chodil do práce v teplácích. Dnes už bývalý programátor nosí košile a má ambici udělat ze své skupiny Cryfin největšího správce kryptoaktiv v Evropě. V době, kdy cena bitcoinu strmě padá, radí digitální měnu přikupovat a věří v brzký návrat růstu. „Kolapsu kryptoměn se určitě neobávám,“ říká zakladatel společnosti Cryfin Holler. 

Nelze začít jinak než děním posledních dní a propadem bitcoinu. Co se podle vaší interpretace stalo?

Je hrozně důležité se na to dívat více pohledy. My, kteří na tomto trhu působíme už dlouho, víme, že to není nic neobvyklého. V posledních dvou čtvrtletích jsme zažívali enormní nárůst ceny, která se zvýšila několikanásobně od doby největšího růstu v roce 2017. Elon Musk v březnu řekl, že si budete moci koupit Teslu za bitcoin. To byla velká zpráva, všichni ji oslavovali a viděli jsme krásný růst bitcoinu. Nyní naopak prohlásil, že prodej za bitcoin zastavuje, protože se obává environmentálních dopadů. Podle Cambridge Centre for Alternative Finance pochází 39 procent světové těžby bitcoinu z obnovitelných zdrojů, i když nepopírám, že spotřeba energií je vysoká. Je to tedy podobné, jako kdyby si někdo chtěl koupit banány a obchodník mu řekl, že nebere stravenky. Tak prostě zaplatíte hotovostí nebo kartou. Ani u Tesly to v praxi nikomu nevadí, že si ji nemůže koupit za bitcoin. Kryptoměny se ale do mainstreamových médií nedostávají tak často, aby je taková zpráva nezasáhla. Historie se však opakuje. Pokud se podíváme na rok 2017, tak než se bitcoin vrátil zpátky na hodnotu 20 tisíc dolarů, byl propad úplně stejně intenzivní. Podle mě brzy můžeme očekávat prudký nárůst.

Opravdu?

Dneska je trend ještě klesající, avšak naše analytika říká, že pokud nepokoříme hranici 30 tisíc dolarů a níže, tak by se měl trh brzy obnovit a dosáhnout nových maxim. Tu hranici bychom podle mě překonat neměli. I zmiňovaný Elon Musk svůj osobní bitcoin neprodal a stále ho drží. V následujících týdnech budeme vědět, jak na tom jsme.

Poradil byste tedy investorům nakupovat? 

Řeknu vám jeden příběh. Máme spolupracovníka, který si chtěl nakoupit bitcoin v době, kdy stál sedm tisíc dolarů. Říkali jsme mu, to je super cena, kupuj! On však pořád věřil, že to spadne na tři tisíce. Bitcoin se však přehoupl přes deset tisíc a on začal věřit, že se vrátí na sedm. Když byla cena na šestnácti tisících, doufal, že se vrátí na deset. Nakonec se bitcoin dostal na 35 tisíc a kolega začal nakupovat. Spekulace na to, že se něco změní a on nakoupí levněji, se mu tedy nevyplatila. Za mě je tedy správná doba nakoupit a postupně přikupovat. 

Kolísají ceny komodit, akcií i nemovitostí, na to jsou však investoři zvyklí. Kryptoměny jsou však stále něčím novým, neznámým a pro mnoho lidí i nedůvěryhodným. Nemůže aktuální dění nabourat víru v nové aktivum do té míry, že zbrzdí další rozjezd nebo ho úplně zarazí?  

Je to skutečně úplně nový trh, finanční segment, nebo dokonce filozofický směr. Je zde však jeden důležitý aspekt. V minulém pandemickém roce se zrychlila digitalizace, zrychlilo se i myšlení, což vedlo k enormnímu nárůstu investic do kryptoaktiv ze strany finančních institucí. Kryptoměny existují od roku 2008 a až do roku 2020 pocházely prakticky veškeré finance do fanoušků, chcete-li geeků. Za pouhý jeden rok se však poměr institucí a běžných uživatelů vyrovnal, ne-li překročil. Přes 50 procent financí v bitcoinu dnes pochází od institucionálních investorů a ti přemýšlejí dlouhodobě. Kolapsu kryptoměn se tedy určitě neobávám, naopak, jejich doba přichází. 

Jak reagují klienti Cryfinu? Nedostáváte panické telefonáty?

Jistěže panikaří, to je přirozené. Většina z nich však brzy pochopí, že propad je součástí trhu. Navíc většinou jdou za nadstandardními zisky za cenu určitého rizika. Toto riziko umíme ale díky analytickým nástrojům utlumit.

Pochopil jsem však správně, že vaši klienti nejsou spekulanti, ale kryptoměny vnímají spíše jako dlouhodobou investici?

Doporučujeme dlouhodobý investiční horizont, a to právě proto, aby člověk nepropadal panickým stavům a neprodával se ztrátami. Nekoukám na to, jestli je bitcoin za 30 nebo 50 tisíc, ale na to, zda jednou bude za sto tisíc dolarů. Je ho omezené množství, instituce v době propadu přikupují, aby dlouhodobě držely, a jak jsem říkal, i Elon Musk drží a neprodává. My vlastně klienty chráníme před zbytečnou panikou, a proto jsou naše produkty nastaveny na delší časové horizonty. Za mě je doporučení investičního horizontu v kryptoměnách tři, pět a více let. To je pořád kratší doba než třeba u dluhopisů nebo podílových listů, ale jsme na extrémně dynamickém trhu, který může extrémně padat a růst.

Proč by měl investor uvažující v dlouhodobém horizontu vsadit na kryptoměny, a ne třeba nemovitosti?

Podle mě by bitcoin měl mít především každý člověk, který se v investicích pohybuje. Je to forma diverzifikace a zároveň je to nová forma finančního aktiva, se kterou je potřeba se seznámit. Amerika postupně vyvíjí digitální dolar, Čína má svůj digitální jüan a také Rusko konečně potvrdilo, že dělá na krypto rublu. V nějaké formě tu s námi kryptoměny a blockchainové technologie zůstanou. Teď jde jen o to, v jaké.

Co tedy vlastně Cryfin nabízí? 

S bitcoinem jsme se poprvé seznámili v roce 2011. Zhruba od roku 2015 se začala rodit myšlenka, abychom se pro investory stali mostem mezi novým a starým finančním světem, které spolu budou v budoucnu koexistovat. V roce 2018 jsme proto spustili náš první produkt pro kvalifikované investory. Byla to doba, kdy jsme zažili nejtvrdší kritiku. Nebyla pandemie ani další problémy, jaké existují dnes a které umocnily vzestup digitalizace. Tehdy pro nás bylo strašně těžké přesvědčit klienty, že naše vize je správná. Uvědomovali jsme si však, že po kryptoměnách bude v budoucnu vyšší poptávka a bude potřeba zajistit, aby byl bitcoin dostupný i běžné populaci, nejen kvalifikovaným investorům. Začali jsme tedy pracovat na retailovém produktu, který zprostředkoval bitcoin široké veřejnosti. Předtím jsme totiž sami zažívali s nákupem bitcoinu obtíže, bylo to strašně drahé a neefektivní.

Co je na tom komplikovaného?

Abyste si dnes mohl bitcoin bezpečně koupit ve směnárnách neboli burzách, musíte být technologicky zdatný, umět velmi dobře anglicky a musíte důvěřovat instituci, která většinou není regulována, protože ji dáváte své osobní údaje. Nedůvěra, technologická znalost a jazyková bariéra jsou tedy pro běžné uživatele často nepřekonatelné. Snažili jsme se proto najít cestu a vytvořili jsme řešení, díky kterému jsme schopni obsloužit nejen kvalifikované investory, ale i širokou veřejnost. Nyní probíhá redesign produktu, který bude hotový do podzimu a který umožní snadný, bezpečný a rychlý nákup bitcoinu v češtině. Nicméně už teď můžete u nás bitcoin nebo třeba ethereum relativně snadno nakoupit. Klient vlastně jen přijde na platformu, registruje se, respektive přihlásí a nakupuje. Naší ambicí je být do pěti let největší správcem kryptoaktiv v EU. K tomu nám má ovšem pomoci ještě jedna cílovka. 

Jaká?

Profesionální investoři a instituce. Těm chceme nabídnou bezpečné uložení aktiv tak, aby pak své řešení mohli nabídnout svým klientům. My jim poskytneme technologické řešení, aby se sami nemuseli s trhem seznamovat. To pro ně bude mnohem jednodušší, než kdyby si ho vytvářeli sami. To připravujeme na rok 2024.

Proč až za tři roky?

V tu dobu mají přijít první regulace EU. Regulace už existuje v Americe, Číně, v Evropě však teprve vzniká a k její implementaci má dojít až v roce 2024. V současnosti žádná regulace pro kryptoaktiva v EU neexistuje. Aby státy nějakým způsobem uspokojily národní banky, tak jsou kryptoměny považovány za komoditu a chovají se vlastně jako zboží na skladě. Příchod regulací bereme proto jako příležitost a těšíme se na ně. Kvůli novému produktu pro instituce budeme také nabírat investory. To pro nás bude premiéra, dosud žádného investora nemáme.

Znáte už ty investory?

Pár už jich známe, ale teď je ještě nemůžeme prozradit. Půjde o takzvané custody financování a bude probíhat investiční kolečko. 

Kolik peněz chcete vybrat?

Při největším prodeji custody služby v Americe šlo v prvním kole o 50 milionů dolarů. Nebojím se říct, že to bude obdobná částka. 

Mluví se v zásadě jen o bitcoinu, má však cenu zabývat se i jinými kryptoměnami? 

Pokud se rozhodujete pro kryptoaktivum, tak se ve skutečnosti rozhodujete pro technologickou firmu a do té investujete, protože všechna kryptoaktiva jsou nástrojem technologické firmy, která je tvoří. Bitcoin je dnes v podstatě jediná opravdová kryptoměna, která je primárně určena pro platby. Vedle bitcoinu se může prosadit token blockchainu Ethereum ether. Pokud je bitcoin měna, tak ether si lze představit jako voucher, který poskytuje určitá práva. Spolu s bitcoinem je jako jediné kótované na chicagské burze, což je i pro nás signál, že tato dvě aktiva jsou validní. Samozřejmě existuje i spousta dalších adeptů, kteří toho časem dosáhnou, ale pro nás – a to možná bude znít vtipně – konzervativní manažery bitcoin a ethereum naprosto vyčnívají. 

Václav Holler (27)

  • Pochází z Hradce Králové a je hrdým hradeckým patriotem.
  • Od první třídy chtěl být programátorem.
  • Vystudoval střední školu aplikované kybernetiky.
  • Prezenční studium systémového inženýrství na Univerzitě Hradec Králové přerušil, aby se mohl plně věnovat podnikání. Dnes si titul dodělává dálkově.
  • V roce 2012 získal cenu České hlavičky za programování softwaru pro 3D tiskárny.
  • Stojí v čele finanční skupiny Cryfin, která se zabývá obchodování s kryptoměnami a správou digitální aktiv.
  • Jeho nejoblíbenějším hrdinou je Superman

Týdeník hrot

  • Jak se lepí díra po covidu
  • Judista mezi jurtami
Objednat nyní