Stropař Babiš

Zastropování cen emisních povolenek? Andrej Babiš by se měl zaměřit spíš na zemědělské dotace pro velké agrární podniky. Kde je háček, to dobře víme...

Premiér Andrej Babiš se chce v Evropě zasadit o zastropování cen emisních povolenek. Jejich extrémní růst prodražuje elektřinu, která zase prodražuje všechno ostatní.

Povolenkám lze jistě vytknout mnohé. Nejdříve byly příliš levné na to, aby plnily účel své existence, nyní jsou zase příliš drahé. Účel existence plní tedy až příliš dobře, což se však začíná projevovat v peněženkách voličů. A to začíná být pro premiéra problém poté, co se tématu zdražování před volbami konečně chopila opozice.

Pokud však premiér chce začít se stropováním, proč ne třeba se zastropováním zemědělských dotací pro velké agrární podniky, proti kterému se Česko léta úporně brání. Pro české voliče by to mělo řadu nesporných výhod.

Trh by se pročistil o neefektivní velkovýrobce nízkomaržových, a tedy málo kvalitních potravin přežívající jen díky vykrývání ztrát ze štědrých evropských fondů. Mnohem více peněz by naopak zbylo na malé sedláky a producenty potravin, jejichž kvalitnější - a tedy i zatím poměrně drahé - produkty by tak mohly zlevnit. Voliči by se mohli začít lépe stravovat, ušetřilo by i zdravotnictví díky poklesu chorob způsobených špatnou výživou. Ozdravila by se i česká krajina léta ždímaná průmyslovým zemědělstvím.

Dobře najedenému, zdravému voliči by při pohledu na prosperující políčka v zodpovědně obdělávané krajině nic nechybělo a neměl by přece důvod nehodit hlas vládě, která tuto všeobecnou pohodu zařídila. Snad i dražší energie by odpustil, tak kde je háček? Aha, už víme...

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit