Strnadův společník skončil ve vazbě

Miliardový průmyslový holding Michala Strnada Czechoslovak Group má problém. Na Slovensku skončil ve vazbě jeho společník a šéf tamních zbrojovek ze skupiny MSM Martin Marián Goga.

Strnadův společník skončil ve vazbě
Martin Marián Goga | Profimedia.cz

Rozhodl o tom senát slovenského Nejvyššího soudu, který tím vyhověl stížnosti prokurátora Úřadu speciální prokuratúry Aurela Pardubského. Slovenská prokuratura Gogu viní z korupce a manipulace veřejných zakázek. Případ je součástí kauzy korupce ve slovenské Správě státních hmotných rezerv, ve které figuruje také její bývalý předseda Kajetán Kičura. 

Správa státních hmotných rezerv vyhlásila veřejnou soutěž na modernizaci vyprošťovacích tanků. Zakázku vyhrála zbrojařská firma MSM Martin. Podle prokuratury ale při jejím získání její šéf Goga uplácel. Goga a jeho advokát, kterým je někdejší slovenský ministr spravedlnosti a vnitra Daniel Lipšic, vinu odmítají. Poukazují na fakt, že úplatek měl mít podle obžaloby formu placení nájmu skladu. Ten ale podle nich skutečně probíhá, je reálně využíván a placen.

“Slovenské společnosti holdingu v této kauze plně spolupracují s tamními orgány činnými v trestním řízení. Více se k případu v této fázi vyšetřování nebudeme vyjadřovat,” uvedl bez dalších detailů mluvčí CSG Andrej Čírtek.

Na Slovensku se po nástupu nové vlády Igora Matoviče zvýšil tlak na řešení ekonomických kauz, v rámci kterých do hledáčku policie často dostávají i velké ryby tamního byznysu. Podnikatelé hovoří o účelové kriminalizaci byznysu, Matovič o čištění Slovenska od mafiánských struktur. Goga je bezesporu velkou rybou, která uvízla v sítí zostřených poměrů. Pro Strnada jde o klíčového muže na slovenské zbrojní reálie. 

Goga je členem dozorčí rady celého holdingu Czechoslovak Group, zastává funkce ve statutárních orgánech více než deseti firem z holdingu. 

V letech 1996–2008 působil na různých řídících pozicích na Ministerstvu obrany Slovenské republiky. V letech 2008–2012 řídil státní podnik VOP Nováky, od 2012 se stal ředitelem společnosti MSM Martin, pod kterou byly postupně začleněné podniky VOP Nováky, VOP Trenčín a VOP Banská Bystrica. Od roku 2015 do roku 2018 zastával funkci předsedy představenstva a generálního ředitele ve společnosti ZVS holding a ZVS Impex. Od roku 2015 je jedním ze spolumajitelů a zároveň prezidentem skupiny MSM Group, která zastřešuje slovenské společnosti CSG působící v obranném průmyslu.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Jak se lepí díra po covidu
  • Judista mezi jurtami
Objednat nyní