Vybrané články
z týdeníku The Economist

Středa, není vás tam třeba aneb Ideální den na home office

Jak si vybrat nejlepší dny na práci z domova.

Středa, není vás tam třeba aneb Ideální den na home office
ilustrace Vojtěch Velický

Hybridní model práce může být budoucností; vyvstává ovšem otázka, jak ji vlastně organizovat. Umožní firmy zaměstnancům, aby si vybrali, které dny budou chodit do kanceláře a které zůstanou doma? A co pracovní doba? Pokud dostanou zaměstnanci na výběr, budou pochopitelně potřebovat strategii, která jim zajistí maximální viditelnost a minimální stres. Tento text přináší několik tipů, které dny se pro práci z domova hodí nejvíc.

PONDĚLÍ: Příliš zjevné. Stejně tak byste mohli říct: „Celý víkend jsem chlastal a teď mám takovou kocovinu, že se radši nebudu ukazovat v kanclu.“ V 18. a zkraje 19. století, když lidé dostávali zaplaceno v sobotu, bylo absentérství první oficiální den pracovního týdne tak běžné, že se mu přezdívalo „svaté pondělí“, protože bylo skoro jako druhý šábes. Z pracovního úhlu pohledu se v pondělí obvykle konají porady týmu a stanovují se priority pro nadcházející dny. Je tedy asi vhodné vyrazit v pondělí do kanceláře a práci o samotě odsunout na jindy. Navíc je určitě dobrý nápad ukázat se hned první den v týdnu, a demonstrovat tak šéfovi, jací jste nadšenci.

ÚTERÝ: Některým lidem nemusí model s úterkem stráveným doma vyhovovat, protože tak týden rozdělíte na dva různě dlouhé úseky. Bartleby je výjimkou, protože pracoval tento den z domova už před příchodem pandemie a dokončoval svůj pravidelný sloupek (opravoval překlepy, vyhazoval nelogické výroky a piloval slovní hříčky). Navíc je pravděpodobné, že v úterý bude z domova chtít pracovat jen málokdo. A nic pak není uspokojivější než dívat se z okna a pozorovat, jak všichni ostatní míří do práce, zatímco vy v papučích popíjíte kávu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit