Strakovka na Marsu

Vláda, které předsedá podnikatel, se ve skutečnosti na reálné podnikání dívá optikou z jiné planety. Dotčené to bolí teď a nás ostatní to bude bolet zanedlouho.

K slavné novince naší pokrokové vlády v podobě paušální daně, která má ušetřit byrokracii a peníze živnostníkům, se přihlásilo kolem 60 tisíc lidí a mudrcové se diví, že je to mnohem méně, než činily předpoklady spočítané od stolů na ministerstvu financí či v kompech našich věhlasných analytiků. Že to jinak nemůže dopadnout, bylo jasné každému, kdo si ty daně sám počítá a sám je platí.

Řemeslník s 80procentním paušálem by byl blázen, protože u toho to nevyjde skoro nikdy. U nižších paušálů je to nevýhodné pro ty, kdo mají možnost uplatnit odpočty na děti, případně na manželku na mateřské. Zmínění mudrcové usoudili, že je to výhodné pro OSVČ s nejnižším, 40procentním paušálem, jako jsou právníci či daňoví poradci. Samostatně podnikající právník s tržbami pod milion ročně by měl vrátit diplom a daňový poradce nejspíš umí sám sobě poradit lépe, než mu radí ministryně Schillerová.

A to nemluvíme o mase živnostníků, které by se to asi trochu vyplatilo, ale vědí, že když jednou za tři či čtyři roky udělají dobrý kšeft a překročí hranici tržeb, tak s tím budou jenom trable. Z toho vyplývá celkem jasně, že toto mrtvě narozené dítě nemělo být ani počínáno.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit