Vybrané články
z týdeníku The Economist

Strach z globálního oteplování svědčí šamanům

Z šamanismu se stalo nejrychleji rostoucí náboženství v Británii. Za šamana se navíc může prohlásit každý

Strach z globálního oteplování svědčí šamanům
ilustrační foto | Shutterstock.com

V zahradním studiu v severním Londýně vede Steve Altman pravidelný měsíční bubnovací kroužek. Účastníci stojí s nataženýma rukama, zatímco Altman v rámci očistného rituálu známého jako „vykuřování“ obkresluje jejich obrys ve vzduchu hořícím kopálem – mexickým kadidlem.

Uprostřed místnosti leží rozemletá hadí kůže, pírka, svíčky a misky s vodou, které reprezentují čtyři elementy incké kosmologie. Obřad vrcholí v „cestě duše“, rytmickém bubnovaní, jež údajně dokáže usnadnit vstup do duchovní sféry. Jedna z žen popisuje, jak po vinné révě stoupá k nebesům. Z Colindalu.

Rozmlouvání s duchy

Šamanismus má kořeny v animismu, myšlence, že každá přírodní entita, ať už rostlina, zvíře, nebo kámen, je živá. Ústřední sdílenou praxi představuje trans. Šamani (které tradičně cvičí jiní šamani) se učí vstoupit do transu – pomocí bubnování, zpívání, tance nebo, v některých případech, psychotropních látek –, kdy rozmlouvají s duchy. Podobná přesvědčení přetrvávají už od dob společenství lovců a sběračů. „Za nejstarší povolání máme prostituci, ale ve skutečnosti je to šamanismus,“ vysvětluje Simon Buxton z šamanského výcvikového centra Sacred Trust.

I když má šamanismus dlouhou historii, v Británii nebyl donedávna téměř vůbec provozován. Při sčítání lidu se k němu jako k vyznání hlásilo v Anglii a ve Walesu v roce 2011 jen 650 lidí. Při sčítání v roce 2021, jehož výsledky byly zveřejněny v listopadu loňského roku, se ukázalo, že toto číslo vzrostlo na osm tisíc. Částečně proto, že jsou tyto počty malé, se tak z šamanismu stalo nejrychleji rostoucí britské vyznání.

Alexander Alich z Birminghamské univerzity, který se výzkumu tohoto tématu věnuje, říká, že šamanismus je přitažlivý napříč věkovými skupinami, rasami i životními úrovněmi. Jedním z důvodů je klimatická změna. Téměř každý dvacátý Brit v roce 2022 připouštěl, že v něm klimatická změna vyvolává úzkost: šamanismus klade všechny věci v přírodě na stejnou úroveň. Na vzestupu je také pohanství, další víra, která má své kořeny v přírodě. „Poskytuje lidem duchovní prostor pro jejich politické přesvědčení (ohledně klimatické změny),“ osvětluje Buxton.

Najdeme ztracenou duši

Počet terapeutů, kteří do své práce integrují šamanismus, je stále malý, ale roste. Mohou vést osamělé klienty, aby čerpali energii ze stromů a znovu navázali spojení s přírodou, popisuje psychoterapeut Paul Francis, který vyučuje šamanské poradenství na velšské Akademii terapeutického šamanismu Tři havrani. Mohou prý pacientům pomoci také se „ztrátou duše“ – jinými slovy s posttraumatickou stresovou poruchou – tím, že budou ve sféře duchů hledat jejich ztracenou část. Zájem má dokonce i korporátní svět: Sarah Negusová, šamanská byznys koučka, se stará o všechny od vedoucích pracovníků v Microsoftu po řečníky na konferencích TEDx.

Popularita však může přitahovat oportunisty. Udílení titulu „šaman“ není nijak regulované, a může si jej tedy přisvojit každý. „Stalo se z toho trendy slovo,“ říká Alich. „Spousta lidí nechápe, co to znamená: a plácnou ho prostě na cokoli.“ 

© 2023 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com