Strach a podezření mezi ruskými investory

Šéfa ruského fondu fondů zatkla tajná služba FSB. Tamním investorům to "rozblikalo výstražné červené světlo".

Strach a podezření mezi ruskými investory
Alexandr Povalko | Profimedia.cz

Lidský osud se umí zhoupnout rychle. Alexandr Povalko přišel jednoho večera během druhého červnového týdne z práce domů coby předseda představenstva Russian Venture Company a tudíž vysoko postavený muž na přídi ruského technologického byznysu. O několik hodin později se do svého moskevského bytu vrátil jako vězeň. 

Mezitím k němu přijely na návštěvu vozy nacpané ozbrojenými policisty a příslušníky tajné služby FSB. Ti první jej zaktli, druzí mu obrátili byt vzhůru nohama. Moskevský soud, kam jej policisté odvezli, na něj uvalil domácí vězení v délce 45 dnů. Se zprávou přišel deník Kommersant, od něhož ji přebrala ostatní média.

Russian Venture Company (známá lépe pod svým anglickým názvem než jako Rossijskaja venčurnaja kompanija) je velkým hráčem na ruské scéně podnikatelských inovací. Ruská vláda ji založila v roce 2006 s cílem vytvořit jakýsi fond fondů, který by usnadňoval uvádění technologických vymožeností do podnikatelské reality. RVC tak provozuje několik typů programů, podporou startupů počínaje a financováním výzkumu podle v různých oborech konče.

Tak to aspoň funguje na papíře, zatímco praxe je komplikovanější. Podle serveru ewdn.com,jenž se zabývá ruskou technologickou scénou, má RVC problémy od samého začátku. Hlasy insiderů jej spojují s aktivitou členů ruské vládnoucí elity, ačkoli nefigurují ani ve statutárních orgánem RVC, ani nejsou sami významnými investory.

Nejčastěji se v této souvislosti objevuje jméno Igora Sečina, šéfa státní ropné společnosti Rosněfť, píše intellinews.com, server časopisu Business New Europe, jenž se Sečinovu působení a vztahu Rosněfti s RVC již věnuje od roku 2008.

Podle skoupých oficiálních zpráv je vedení firmy v čele s Povalkem podezřelé ze zpronevěry milionů dolarů, napsal Kommersant. Vyšetřovatelé podle zdrojů deníku pracují s verzí, že vrcholoví manažeři RVC investovali peníze určené na různé projekty do vlastních firem. Uváděné částky se pohybují mezi 600 tisíci a třemi miliony eur.

 

Podle strohé zprávy, již vydal management RVC, se vyšetřovatelé zabývají především okolnostmi, za nichž fond RVC I LP reinvestoval výtěžek z prodeje své společnosti Soft Machines do jiné firmy, již má v portfoliu, americké Alion. Prohlášení ovšem tvrdím že "má naprostou jistotu v nevinu Alexadra Borisoviče Povalka". Jeho odpovědnost za vedení firmy nyní nicméně připadla jeho zástukpyni Anně Romaněnkové.

Role Igora Sečina, jednoho z nejmocnějších mužů Ruska, ve skandálu je předmětem dosud nijak nepodložených spekulací, píše ewdn.com. Povalkovo zatčení může v tomto smyslu znamenat několik věcí. Buď šlápl šéf RVC Sečinovi na kuří oko a nyní dostává od zasloužilého kágébáka a letitého spojence Vladimira Putina za vyučenou. Nebo naopak fungoval jako Sečinova pravá ruka a někdo z konkurentů šéfa Rosněfti si takto hledá cestu, jak se mu dostat na kobylku. (Samozřejmě je možné, že podezření, jemuž Povalko čelí, nemá se Sečinem nic společného.)

Investoři přijali zprávu o zatčení se znepokojením. "Tohle obvinění je dalším výstražným červeným světýlkem, které začalo blikat všem investorů a podnikatelům, na kterých závisí budoucnost Ruska," uvádí prohlášení RVC. Reakce investorů je potvrzují.

"Proč tak dlouhé domácí vězení ještě před začátkem soudního procesu?" ptal se na facebooku Kirill Varlamov, šéf největšího ruského fondu na podporu startupů IIDF. Do povědomí vstoupil před rokem, když požadoval, aby se ve výzkumu přestaly angažovat státní instituce.

Jiný technologický investor, spoluzakladatel provozovatele platebního systému QIWI Sergej Solonin, řekl, že je "zděšen prostředím, jež pro podnikatele v Rusku vzniklo". Podle něho je ruský investiční ekosystém smrtelně ohrožen. "V minulosti jsem do RVC investoval, ale ve světle toho, co se právě stalo, už to asi neudělám," řekl.

Zároveň Solonin vyzval své kolegy z branže, aby "povstali a nezůstali zticha, protože v sázce je, jestli tu chceme žít a vybudovat z Ruska moderní zemi".