Střet zájmů? Do ČEZ míří muž s vazbami na Westinghouse

Minulost Petera Stračára, který má usednout v dozorčí radě ČEZ, by mohla ovlivnit tendr na dostavbu Dukovan

Střet zájmů? Do ČEZ míří muž s vazbami na Westinghouse
Peter Stračár | Profimedia.cz

Do dozorčí rady polostátní energetické firmy ČEZ míří Peter Stračár. Ten do loňského roku působil v americkém koncernu GE jako ředitel pro Evropu a podle informací týdeníku Hrot také jako poradce firmy Westinghouse, jednoho z uchazečů na výstavbu nových bloků v Dukovanech.

To vzhledem k tomu, že bude jako člen dozorčí rady ČEZ spolurozhodovat o tom, kdo stamiliardovou zakázku získá, podle jeho kritiků zavání jasným střetem zájmů. Někdejším profesním spojením  Westinghouse – Stračár mohou zpochybňovat transparentnost tendru další zájemci o výstavbu nových jaderných bloků.

Dle informací týdeníku Hrot jej do funkce prosazuje ministerstvo financí, které kontroluje v největší české energetické firmě většinový balík akcií. Stračár prošel i nominačním výborem na Úřadu vlády. „Personální obsazení dozorčí rady je záležitostí akcionářů, ČEZ jej nemůže komentovat,“ sdělil mluvčí firmy Ladislav Kříž.

Jak vyplývá z informací zveřejněných na stránkách organizace, Stračár aktuálně sedí v radě Aspen Institutu miliardáře Zdeňka Bakaly. Vztahy mezi premiérem Anrejem Babišem a Bakalou jsou přitom již léta na bodu mrazu.

Dlouhodobě se Babiš snaží, jemně řečeno, komplikovat kariéru lidem, kteří jsou s Bakalou spojeni. Mimo jiné i kvůli Bakalově působení v OKD, kdy firmu ovládl, ve formě dividend z ní vytáhl desítky miliard korun a společnost pak před hrozícím zánikem musel zachraňovat stát.

V této souvislosti je nadmíru zajímavé, že by Babišovi mohlo uniknout jmenování Bakalova člověka na tak vysoký post v ČEZ, ve firmě, ve které sleduje dění velice bedlivě. Nebo že by k sobě Babiš a Bakala našli po letech cestu?