Stopka i v Brazílii? USA stupňují tlak na Huawei

Spojené státy dělají vše pro to, aby úplně vyšachovaly Huawei. Brazílii nabízejí až miliardu dolarů, pokud stavbu 5G sítí svěří konkurenci.

Stopka i v Brazílii? USA stupňují tlak na Huawei
Huawei, ilustrační foto | Profimedia.cz

Kabinet Donalda Trumpa rozjíždí plošnou ofenzivu proti čínskému technologickému gigantu Huawei. Nejnovějším cílem je Brazílie. Vláda USA totiž společně s americkou exportní bankou EXIM podepsala memorandum, ve kterém identifikovala potenciální investiční příležitosti na tamním trhu, a je ochotná uvolnit až jednu miliardu dolarů. Jedná se například o energie, hlavním cílem je ale oblast telekomunikací se zaměřením na stavbu rychlých mobilních 5G sítí.

USA dokonce vyslaly do Brazílie delegaci, která o investičních záměrech jednala s tamní vládou. Vedl ji bezpečnostní poradce prezidenta Robert O’Brien, který se před podpisem memoranda osobně sešel s brazilským prezidentem Jairem Bolsonarem.

Američtí představitelé doporučili Brazílii, aby pečlivě monitorovala čínské investiční záměry – konkrétně zmíněnou stavbu 5G sítí prostřednictvím společnosti Huawei –, kterými chce Peking údajně zvýšit svůj vliv v největší jihoamerické ekonomice. Čínské velvyslanectví v Brazílii v reakci obvinilo Spojené státy z toho, že se pokoušejí na tamním trhu vybudovat monopol.

Členové americké delegace po podpisu memoranda uvedli, že část přislíbené sumy mohou brazilské firmy využít na nákup telekomunikačních zařízení od konkurence Huaweie.

Brazílie plánuje uskutečnit aukci na výstavbu 5G sítí v příštím roce. Brazilští operátoři dosud upřednostňovali právě Huawei, zejména vzhledem k nižším cenám. V poslední době ale svůj postoj začínají přehodnocovat.

USA dlouhodobě varují před vlivem společnosti Huawei, kterou považují za prodlouženou ruku čínského státu a označují ji za bezpečnostní riziko. Podle americké vlády hrozí uživatelům technologií této společnosti riziko, že Huawei bude sbírat jejich data a poskytovat je Pekingu.

Huawei ze soutěže o stavbu 5G sítí už vyloučila řada zemí, v čele s Velkou Británií, Austrálií, Japonskem a nejnověji i Švédskem. Odstřižení z velkého brazilského trhu by pro čínskou společnost bylo další citelnou ranou.

V České republice postaví mobilní síť 5G společnost CETIN, která patří do portfolia PPF Petra Kellnera, na technologiích firmy Ericsson, jež zvítězila v tendru. Na Twitteru o tom informoval člen představenstva PPF Vladimír Mlynář. PPF je stoprocentním vlastníkem společnosti CETIN a v operátorovi O2 drží 80procentní podíl. Ostatní operátoři dodavatele technologií dosud neoznámili.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní