Steven Seagal: muž s cejchem užitečného idiota

Putinovo Rusko si v minulých letech oblíbilo mnoho umělců z celého světa

Steven Seagal: muž s cejchem užitečného idiota
Steven Seagal | Profimedia.cz

Některým imponoval silný, konzervativní vůdce, jiní do Moskvy utíkali z Evropy před vysokými daněmi a další prostě jen tolik nenávidí Západ, že je jim milejší i východní diktatura.

Bylo proto zajímavé sledovat, jak se postoje herců či muzikantů vyvíjejí po zahájení ruské dobyvačné války na Ukrajině. Třeba francouzský herec Gérard Depardieu, který převzal ruský pas přímo z Putinových rukou v roce 2013, se ruské agrese zalekl. Už na jaře vpád na Ukrajinu odsoudil; na Rusy ovšem nezanevřel úplně. Válka je prý vinou šíleného prezidenta, ale běžní lidé za ni nemohou.

Známého komunistu a oikofoba, bývalého člena kapely Pink Floyd Rogera Waterse, ani ruská brutalita nepřiměla vzít na milost americkou vládu a zůstal Moskvě věrný. Minulý týden se nechal slyšet, že prezident Joe Biden je válečný zločinec, který dodávkami zbraní válku na Ukrajině schválně rozdmýchává. Větší starost v rozhovoru projevil o padlé okupanty než o tisíce mrtvých ukrajinských civilistů.

Zdaleka největší loajalitu Putinovi ale projevil herec Steven Seagal, který se už několik let honosí funkcí vyslance pro zlepšování americko-ruských vztahů. Seagal před týdnem navštívil separatisty na Donbasu a z výletu si přivezl jedno zjištění: celý svět se plete, na Ukrajině je všechno jinak, než se píše na Západě, a proto prý natočí válečný dokument. Není třeba pochybovat, že se snímek ponese plně v duchu ruské propagandy, a za to udělujeme „muži s cejchem smrti“ titul užitečného idiota roku.