Štěpí, ale nečoudí

Obnovitelné zdroje jsou fajn. Nečoudí, svědčí přírodě, a ještě nám dodají potřebnou energii. Jenže ať se budeme snažit sebevíc, na pokrytí veškerých našich energetických potřeb prostě nestačí a je otázkou, zda vůbec někdy stačit budou. Česko se tak neobejde bez velkého, spolehlivého zdroje, který bude produkovat elektřinu bez ohledu na venkovní počasí nebo náladu v Kremlu.

Ať se vám to líbí, nebo ne, za současné situace je tu jediná možnost, která taková kritéria splňuje – jaderná energetika. V době, kdy se stále řeší bezpečnost dodávek zemního plynu a pomalý, ale jistý konec tepelných elektráren na uhlí, se prostě bez štěpení jádra neobejdeme. Navíc nemusíme stavět jen velké jaderné bloky, ale využít nový trend, ke kterému to v této oblasti směřuje, a to jsou malé modulární reaktory.

Menší zdroje si sestavíte do podoby, která vám vyhovuje, u velké továrny jich budete potřebovat víc, v teplárně zásobující teplem menší městečko třeba jen jeden. Nespornou výhodou navíc je, že nečoudí. Nevýhodou, že modulární reaktory ještě pár let nebudou připraveny pro běžný komerční provoz a budování velkých jaderných bloků zase zabere dost času. To je v době, kdy potřebujete mít nové zdroje energií k dispozici takřka okamžitě, trochu nepříjemné. Více k tomu, proč se bez jádra ne­obejdeme a z čeho budeme vyrábět energie, než postavíme další jaderné bloky, najdete v hlavním tématu nového Hrotu.

Šéf České lékařské komory Milan Kubek má asi tak stejně příznivců jako kritiků. Pokud by si dal někdo práci a vytvořil seznam druhé skupiny, Kubkových odpůrců, strávil by nad ním asi hodně času. Přesto Kubek bez problémů obhajuje křeslo šéfa komory, zčásti i proto, že se nebojí ostře kritizovat poměry ve zdravotnictví, a to včetně ministerstva a jeho vedení. V době vlády ANO a probíhající pandemie to až tak těžká disciplína nebyla. Bohužel i současný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, který se proslavil především nesrozumitelnými projevy v médiích, je docela lehkým cílem. Více k situaci v oboru a o vztazích Lékařské komory s ministerstvem najdete v rozhovoru se šéfem komory Kubkem.

Ještě nikdy v historii nereagovala koruna na jmenování nového guvernéra České národní banky tak jako v případě Aleše Michla, tedy dramatickým pádem. Ten se posléze snažila ČNB vykompenzovat intervencí, i tak je ale patrné, co si o Michlově jmenování myslí trh. Ten pochopil, že se nemění jen guvernér, ale s velmi vysokou pravděpodobností i měnová politika, která se mimo jiné výrazně zpolitizuje.

V novém Hrotu najdete i další nové texty a informace. Třeba o tom, jak s příchodem Jiřího Šmejce startuje nová éra PPF. Angažmá pracovitého matematika ukazuje, že rodina Renáty Kellnerové ze skupiny nechce mít jen pasivního správce miliard. Nebo o tom, jak automobilový průmysl čelí problémům na mnoha frontách, přesto automobilkám rostou zisky. Mohou za to vyšší ceny i produkce vozů s vyšší marží. Příjemné čtení.