Štědří Češi posílají miliony Českému Švýcarsku, ale i Austrálii

Štědří Češi posílají miliony Českému Švýcarsku, ale i Austrálii
Medvídek koala | foto Zoo Praha (publikováno se svolením)

Jsou od sebe vzdáleny asi šestnáct tisíc kilometrů, přesto mají minimálně dvě věci společné: jak České Švýcarsko, tak Austrálii postihl ničivý požár. Zatímco v okolí Pravčické brány bojují hasiči s plameny právě teď, nejmenší světadíl zachvátily rozsáhlé požáry na přelomu let 2019 a 2020. V obou případech pak Češi ukázali svou solidárnost a štědrost. Na pomoc australské přírodě včetně vzácných živočichů poslali zatím prostřednictvím pražské zoologické zahrady více než 23 milionů korun. Pro České Švýcarsko se jen za pár hodin po vypuknutí požáru vybraly přes platformu Donio tři miliony, ale tato částka nepochybně ještě výrazně vzroste.

Když na podzim 2019 vypukly v Austrálii rozsáhlé požáry, které až do jara 2020 postihly nejen tamní obyvatele, ale zejména jedinečnou australskou přírodu, vyvolalo to mimořádnou vlnu solidarity po celém světě. Výjimkou nebyla ani Česká republika, tisíce lidí se rozhodly finančně pomoct prostřednictvím pražské zoo. 

Pomoc pro koaly

Do konce července poslalo bezmála 18,5 tisíce osob 23 271 246 korun. „To je opravdu neuvěřiteIný výsledek,“ okomentoval částku ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. I když nejvíce peněz dorazilo zkraje roku 2020, peníze přibývají do současnosti. Pražská zahrada je zčásti využila na bezprostřední pomoc pro popálená zvířata, ale především jako podporu na záchranu vzácných druhů.

Jedním ze symbolů boje s tragickými požáry a současně hlavním symbolem úsilí o záchranu volně žijících zvířat, která tyto požáry postihly, se stal koala. Jeho situace nebyla ideální už předtím, než jih Austrálie postihlo ohnivé peklo. Stavy koalů se dlouhodobě snižují, další ránu přinesly právě plameny, v nichž zahynul neznámý počet těchto vačnatců. Další utrpěli vážná zranění.

Právě na péči o popálená či jinak poraněná zvířata – vedle koalů například i klokanů – odešla prostřednictvím Zoo Praha finanční podpora pro Zoos Victoria, Adelaide Zoo či organizaci WIRES. Přímo na místě, v Healesville Sanctuary, pomáhala s péčí o popálená zvířata chovatelka pražské zahrady Kateřina Seemannová Hejná.

Záchrana paropuch

Tím ale pomoc Zoo Praha díky finančním darům tisíců lidí neskončila. Spolupráce s australskými kolegy začala v některých oblastech ještě před požáry, po nich se pomoc ještě rozrostla. Jedním z ikonických druhů Austrálie je například malá žába paropucha corroboree, která měří jen 2,5 až tři centimetry. Jde o kriticky ohrožený druh, kterého před požáry zbývalo ve volné přírodě méně než padesát jedinců. 

„Situace tohoto druhu je opravdu naprosto zoufalá,“ uvedl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Další  parochupy žily v takzvaných „přírodních útočištích“ v národním parku Kosciuszko v Australských Alpách. I tato útočiště ale zachvátily požáry, později se naštěstí ukázalo, že část žabek přežila.

Zoo Praha posléze ve spolupráci se Zoos Victoria podpořila znovuvybudování vylepšených „přírodních útočišť“, výrazně rovněž podpořila chovný program – rozšíření chovných prostor v Melbourne Zoo a Healesville Sanctuary –, dále výzkum zaměřený na přežívání vajíček a metodu asistované reprodukce a rovněž výzkum genetické odolnosti vůči chytridiomykóze, což je plísňové onemocnění hubící právě obojživelníky.

Stěhování vačnatce

Pražská zoologická zahrada se rovněž podílí například na záchraně vakoplcha trpasličího, který se jako jediný australský vačnatec vyskytuje ve vysokohorských polohách. Váží jen asi 45 gramů a žije skrytě v suťových polích. Ve volné přírodě jich před požáry žilo přibližně 2,5 tisíce, ale vzhledem k tomu, že plameny zasáhly velkou část jeho území, toto číslo nejspíš kleslo.

Ve spolupráci s PANGEA Research Centre a prostřednictvím Secret Creek Sanctuary se pražská zahrada podílí na ojedinělém projektu, jehož cílem je přemístění tohoto malého tvora do nížinných vlhkých lesů, tedy do obdobného prostředí, kde vakoplši původně žili před miliony let. Měli by zde dostatek potravy a nemuseli by uléhat k zimnímu spánku. 

Zoo Praha se rovněž podílí na pomoci unikátní přírodě na Klokaním ostrově, který je označován za australské Galapágy, nebo poskytla prostředky na zlepšení protipožární ochrany rezervace Mt. Rothwell či na oplocení nové rezervace Mt. Rose, které chrání původní australské živočichy před liškami a kočkami. V Mt. Rose žijí například klokani skalní, na jejichž záchranu přispívá pražská zahrada prostřednictvím Zoos Victoria.