Státní tiskárna cenin míří z Prahy pryč. Získala pozemek pro nový areál

Po sto letech existence by se měl podnik sestěhovat za Prahu.

Státní tiskárna cenin míří z Prahy pryč. Získala pozemek pro nový areál
ilustrační foto | Profimedia.cz

Státní tiskárna cenin (STC) získala od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových více než sedmihektarový pozemek v Drahelčicích, kde si chce postavit výrobní haly a nové administrativní sídlo. To státnímu podniku umožní sestěhovat se ze tří budov roztroušených po Praze, z nichž jedna se nachází v blízkosti Václavského náměstí. To je sice prestižní místo, pro provoz tiskárny nicméně nevhodné. STC plánuje v následujících měsících vypsat zakázku na projekční práce. Nová tiskárna by se měla naplno rozběhnout během této dekády.

„Osobně se přikláním k roku 2028, kdy by byly sestěhovány všechny provozy do nové továrny. Proces stěhování bude trvat dva až tři roky. Časová náročnost vyplývá z nutnosti zajištění nepřetržité výroby některých provozů a také předpokládáme nákup nových technologií, které jsou velmi náročné na instalaci, zprovoznění a testování. Rok 2028 by byl pro nás i ikonický, protože STC spustila výrobu v roce 1928. Oslavili bychom tím zároveň 100 let existence,“ říká ředitel STC Tomáš Hebelka.  

Investice za miliardu

Podnik interně počítá s investicí do nového areálu zhruba ve výši jedné miliardy korun. A hodlá na to použít vlastní zdroje. „Jsme státní podnik, tedy chováme se jako standardní podnikatelský subjekt. Musíme si na novou továrnu vydělat a kalkulovat veškeré náklady s tím spojené. Nic z rozpočtu nedostaneme,“ podotýká Hebelka. O tom, co bude se stávajícími budovami, se bude rozhodovat podle pravidel nakládání se státním majetkem. Ředitel STC by byl nicméně rád, kdyby případné výnosy z prodeje zůstaly „doma“ a mohly být investovány do nových technologií. „Mým velkým přáním je pořídit novou bankovkovou linku, která se do současných prostor fyzicky nevejde,“ dodává Hebelka.

Kamion tam nevjede

Tím hlavním důvodem pro stěhování STC je prý ekonomika, jelikož provoz ve třech stávajících závodech je velmi nákladný. „Máme spočítáno, že samotné sestěhování do jednoho objektu nám ročně ušetří přes 50 milionů korun. Také údržba současných objektů je velmi drahá. Jedná se o starší objekty v centru města, památkově chráněné,“ vypočítává Hebelka.

Dalším důvodem je současné umístění závodů. Hlavní závod sídlí v ulici Růžová, kousek od Václavského náměstí. Nedá se k němu vjet s velkým kamionem a továrna uprostřed bytové zástavby už je trochu přežitek. Další závody jsou v rámci Prahy. Některé produkty se vyrábějí ve více závodech. Je tedy nutné mezi nimi zajistit převozy. A protože se jedná o doklady či ceniny, jsou finančně velmi náročné.

Tři křížky na krku

Pro stěhování ale mluví i možnost rozvoje. STC není schopna ve stávajících provozech reagovat na aktuální změny na trhu. „Zjednodušeně řečeno nemáme prostor pro instalaci nových strojů a technologií. Chtěli bychom zachovat výrobu bankovek, protože je to pro nás prestižní záležitost. Současné stroje mají 30 let a jsou na technologickém limitu,“ vysvětlil ředitel.

STC dnes svým zákazníkům nabízí komplexní služby v oblasti polygrafické výroby, a to od zpracování grafického návrhu přes sazbu, přípravu pro tisk, personalizaci, vlastní tisk až po doručení zakázky na místo určení. Mezi hlavní produkty patří bankovky, doklady, cenné papíry, ostatní ceniny, plastové karty a neceninové výrobky.