Líný otesánek

Český stát zaměstnává nejvíc lidí od roku 2003, platí jim už přes 220 miliard ročně. Stav veřejné správy tomu ale neodpovídá, chybějí skutečné reformy.

Líný otesánek
ilustrační foto | Profimedia.cz

Zeštíhlení a zefektivnění veřejné správy patří mezi nejoblíbenější politické slogany. Její symbol, líný úředník, kterého si živíme, aby nám za to zlomyslně komplikoval život, je vděčným cílem. Realita střetu politika s houževnatým byrokratem pak ovšem bývá jiná. Málokterá instituce umí odporovat změnám a pokusům o reformy a škrty tak houževnatě jako úřad.

Se stejným slibem přišel do politiky i Andrej Babiš. „Korupce ma štve, ale úředník zloděj pořád neudělá takovou škodu ako úředník blbec,“ napsal na Twitter v roce 2013, kdy si účet ještě spravoval sám. Zefektivnění veřejných institucí sliboval pak i ve své smlouvě s občany. Výsledek? Přestože se loni a letos podařilo část míst zrušit, byrokratů je pořád víc než v roce 2015.

Bezmála 76 tisíc úředníků v 234 státních úřadech ale představuje jen malou část bující veřejné správy. Připočtemeli učitele, vojáky, policisty nebo pracovníky z justice, dostaneme se na výslednou sumu 475 tisíc lidí placených letos ze státního rozpočtu. To je skoro o 62 tisíc více než při vstupu Andreje Babiše do vlády.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit