Stát tloustne a zdražuje. Přesto nefunguje lépe

Český stát zaměstnává nejvíc lidí od roku 2003, platí jim už přes 220 miliard ročně. Stav veřejné správy tomu ale neodpovídá, chybějí skutečné reformy.

Stát tloustne a zdražuje. Přesto nefunguje lépe
ilustrační foto | Profimedia.cz

Česká veřejná správa za vládnutí posledních dvou kabinetů výrazně nabobtnala. Počet státních zaměstnanců se zvýšil o více než 60 tisíc. Stejně velkoryse, jako přijímal nové lidi, ovšem stát také přidával na výplatách. Zvyšování platů ve veřejném sektoru tak v posledních letech bylo dokonce větší než u soukromníků.

Jen letos tak stát na výplaty svých zaměstnanců dá téměř 230 miliard. Platy jsou tak druhou největší položkou rozpočtu po důchodech. Na výdajích eráru se podílejí zhruba 14 procenty. Důkazem, že stát bobtná víc, než je zdrávo, je i fakt, že ještě v roce 2013 byl podíl jen asi 11procentní.

Největší nabírání státu se v posledních letech odehrávalo ve školství nebo v armádě. Rozšiřovaly se však i řady úředníků. Štědré sypání peněz ale spíš zakrývalo fakt, že vládě chyběly vize ke skutečným reformám, ač si je sama vepsala do programového prohlášení.

Epidemie čínské chřipky tak odhalila například slabiny nemoderního školství nepřipraveného na používání moderních technologií, nebo tragický stav hygieny a daleko k dokonalému on-line fungování měly, na rozdíl od firem, také některé úřady.

S osekáním stavu úředníků, které vláda slibovala při nástupu do funkce, začala ministryně financí před dvěma lety. Počet byrokratických pozic se jí sice povedlo snížit, pohříchu šlo ale v drtivé většině pouze o takzvané černé duše, tedy o neobsazená místa, na která instituce dostávaly peníze a ty rozdělovaly mezi skutečné pracovníky. Reálně tak o práci přišlo jen minimum byrokratů.

Které úřady zaměstnávají nejvíc lidí? Kolik se podařilo seškrtat černých duší? A je pravda, že si lidé vydělají více ve veřejném sektoru než v tom soukromém, jak tvrdí statistiky? Více se dočtete v aktuálním vydání týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Kožený z kola ven?
  • Mafie, pytláci a nosorožci
Objednat nyní