Státní moc bez respirátoru

Žádný zákon není dokonalý, ale především žádný zákon nepředpokládá, že tím, kdo ho bude první porušovat, je státní moc.

Víkendové jarní počasí vyhnalo do pražských ulic davy lidí. Bez roušek se jich procházelo mnohem více, než by stačili zmlátit a povláčet po chodníku všechny Hamáčkovy mlátičky z Českých Budějovic a dalších památných míst, kde se někteří naivové také domnívali, že mají právo svobodně dýchat, a když nepáchají žádnou škodu, nikoho neohrožují ani na ně není vydán zatykač, nemůže se jich policajt dotknout.

Měli zjevně jiný právní názor než tragikomická reinkarnace Jaromíra Obziny sedící v kachlíkárně na Letné. Teď jsme se od něho dozvěděli, že kromě zmlácení nám hrozí ještě pokuta až do výše tří milionů korun podle nového pandemického zákona.

Ministru Arenbergerovi žádná pokuta nehrozí. Ani policajt ho nepřijde srazit na Palackého náměstí na chodník a rozbít mu brýle, i když podezřelý ministr podle vlastních, veřejně pronesených slov ví, že některá opatření ministerstva zdravotnictví podle pandemického zákona jsou již žalována a soudy je zruší, protože jsou nezákonná. Do té doby ale budou čtrnáct dní platit, prohlásí drze člen vlády České republiky. A přidá ještě další omezení, kterým je setkávání více než dvou lidí, ačkoli to pandemický zákon na rozdíl od nouzového stavu nedovoluje.

Žádný zákon není dokonalý, ale především žádný zákon nepředpokládá, že tím, kdo ho bude první porušovat, je státní moc. Pánové a dámy ve vládě by si však neměli být až tak jistí sami sebou a tím, že mohou dělat to, co Obzina blahé paměti. Pořád máme trestní zákoník, který zná trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele, pro nějž mimochodem v případě způsobení vážné poruchy v činnosti podniku nebo organizace platí trestní sazby tři až deset let a o žádných medicínských hlediscích, jimiž se nám ministři nyní zaštiťují, v tom paragrafu není řeč.

Hodlá snad nyní Hamáček smažit lidem pokuty za porušení nezákonného opatření, i když se v pěti sejdou v parku, a nechat beranidlem vyrážet dveře posilovny, v níž někdo, nedej bůh, šlape na rotopedu?

Tato vláda, která zákazy, příkazy a lockdowny, o jejichž smysluplnosti a účinnosti v naprosté většině neexistují žádné relevantní důkazy a některé, třeba ty platné od počátku března, byly prokazatelně zbytečné, silně poškodila ekonomiku země. Rozvracení právního státu je však ještě mnohem nebezpečnější.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní