Státní bankou pro pár týdnů přízně komunistů

Premiér Andrej Babiš se snaží odvrátit vypovězení tiché podpory komunistů své vládě. Odkýval proto i návrh na vytvoření státní banky.

Oproti výměně ministra zdravotnictví a brutálnímu prezidentskému tlaku na dovoz ruských a čínských vakcín proti covidu je to vlastně drobná událost. Navíc zní tak bizarně, že se těžko chce věřit, že je ten nápad míněn vážně. Ale přece s ním Andrej Babiš přišel: aby zabránil vypovězení dohody s komunisty o tiché podpoře vládě, přinesl jim vlastní návrh na založení „státní banky komerčního typu“.

Překvapení není namístě – komunisté s tímto požadavkem přišli už loni v létě a nebyl jediný, který šel takříkajíc proti proudu vývoje Česka a chtěl zemi vrátit o desítky let zpět. Kromě státní banky bolševici žádali třeba také zestátnění firem působících ve vodním hospodářství i dalších společností.

Bohužel ani premiér, ani komunisté výslednou analýzu nezveřejnili; šéf KSČM Vojtěch Filip si jen pochvaloval, že jde o „konkrétní materiál“. Víc o tom, jak by měla státní finanční instituce vzniknout, jaké jsou termíny, co by bylo hlavní náplní její činnosti či jak se vlastně má lišit od soukromých komerčních bank, jsme se nedozvěděli.

Lze tak vycházet jen z dřívějších Filipových slov, jimž zřejmě Babiš vyšel vstříc. Jednoduše řečeno, podle komunistického pohlavára by státní banka měla narušit současnou nadvládu zahraničních finančních domů. A měla by nabízet výhodné financování i lidem či malým firmám, kteří mají u klasických bank dveře zavřené či si půjčují draho.

I z toho mála lze snadno odvodit, že se státní bankou komerčního typu by to dopadlo stejně jako se státními poštovními a balíkovými službami komerčního typu nebo státní vlakovou přepravou komerčního typu.

Na tuzemském bankovním trhu už dnes panuje tuhá konkurence, jež některé menší hráče vyhnala z kola ven. Je tedy těžké si představit, že by státem nominovaní bankéři dokázali poskytovat lepší a levnější bankovní služby a zároveň vykazovat zisk. Spíš by to dopadlo jako u zmiňovaných drah a pošty: služby by nebyly o nic lepší, spíš horší, a firma by končila každý rok ve ztrátě.

Výsledkem by tak byla nekonkurenceschopná a neefektivní finanční instituce, již by z červených čísel vytahovalo nejspíš ministerstvo financí prostřednictvím dotací z eráru. Pokud by dokázala poskytovat například výhodnější hypotéky než trh, pak by tuto výhodu pár klientům zaplatil zbytek daňových poplatníků. Jde jednoduše o nápad odsouzený předem k neúspěchu.

Naštěstí se nejspíš nemusíme obávat, že by se ideu „banky komerčního typu v majetku státu“ podařilo opravdu realizovat. Velmi pravděpodobně jde o další, naoko vstřícný slib premiéra Andreje Babiše, který si s dodržením svého slova obvykle hlavu neláme. Předhodil tedy návrh na státní banku, aby si zajistil dalších pár týdnů komunistické přízně.

A i kdyby přece jen chtěl slib dodržet, na podobně megalomanský projekt, jako je státní banka, stejně nezbývá do voleb dost času. Doufejme, že po plebiscitu zasednou ve Strakově akademii strany, které už nebudou muset komunistům nadbíhat slibováním ekonomických nesmyslů.