Stát zneužil policii proti solárníkům, říká zakladatel Photon Energy

Během solárního boomu se ani úřady nevyznaly v tom, jaké dokumenty by měli investoři do fotovoltaiky předložit a jaká pravidla splnit, říká zakladatel skupiny Photon Energy.

Stát zneužil policii proti solárníkům, říká zakladatel Photon Energy
Georg Hotar | Tomáš Novák týdeník HROT

Georg Hotar stál v samém centru solárního boomu. Jím založená skupina Photon Energy právě na přelomu let 2010 a 2011 vyrostla v dnešního obra se stamilionovými tržbami a mezinárodní působností. Ani Photonu Energy se tak nevyhnulo následné tažení proti solárníkům, kteří měli dosáhnout na pří znivé výkupní ceny neoprávněně. Soud však žalobu v kauze smetl ze stolu. Podle Hotara spočívají žaloby na uměle vytvořeném konstruktu a tehdejší investoři do fotovoltaiky se jen snažili vypořádat s chaosem, který vyvolal stát.

Photonu Energy se týkala jedna ze solárních kauz, konkrétně šlo o elektrárnu Radvanice. Můžete shrnout, o co šlo?

Obžalovaný byl revizní technik našeho subdodavatele a pak také člověk, který vykonával funkci na pomezí site manažera a projektového manažera. První vyšetřovatel dospěl k závěru, že k ničemu nedošlo. Poté se to znovu otevřelo, přišel další policista a také to odložil. Teprve napotřetí to vyústilo ke vznesení obžaloby s tím, že vyšetřovatel opět do zprávy napsal, že z pohledu police nedošlo k trestnému činu. Náš bývalý kolega je starší, měl z toho celkem závažné psychické problémy. Při vyhlášení rozsudku v roce 2019 nebyl způsobilý, soudce proto oba případy rozdělil a zprostil nejdříve obžaloby revizního technika. Později soud zprostil obžaloby i projektového manažera a celá věc tím skončila. Stálo to však spoustu nervů, peněz a úsilí.

Státní zástupce pracovníkům kladl za vinu, že elektrárna nebyla dokončená a oni měli tvrdit, že ano.

To se táhne většinou kauz. Žalobci tvrdí, že k vystavení revizních zpráv došlo předčasně. Je to účelový konstrukt, protože neexistuje jedna revize na celou elektrárnu. Jedna je na část vysokého připojení, jedna na slaboproud. Revize se ale třeba vůbec nemusí dělat na panely nebo střídače, dělá se jen na propojení panelů, střídačů a trafačky. De iure by se dala revize udělat i bez panelů. Argumentace státního zastupitelství byla přitom taková, že revizák neměl vydat revizi, pokud se neubezpečil, že celá elektrárna je schopna provozu. Nikde přitom není definováno, co to znamená schopna provozu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit