Stát zakáže prodej nikotinových sáčků dětem

Nikotinové sáčky jsou na českém trhu už tři roky. Jejich prodej ale dosud nic nelimitovalo, a tak na ně dosáhly i malé děti. Ministerstvo zdravotnictví nyní plánuje novelu zákona – sáčky by se už mohly prodávat pouze osobám starším osmnácti let.

Stát zakáže prodej nikotinových sáčků dětem
ilustrační foto | Shutterstock.com

Ministerstvo zdravotnictví nakonec po dlouhém zvažování s velkou pravděpodobností navrhne zákaz prodeje nikotinových sáčků dětem, a to snad už od příštího roku. „Budeme se snažit, aby zákaz prodeje osobám mladším osmnácti let začal platit co nejdříve. Dosáhnout toho budeme chtít pozměňovacím návrhem k zákonu o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Již jsme také představili vyhlášku, která zakotvuje některé povinnosti pro výrobce nikotinových sáčků, jako je například uvedení speciálního piktogramu 18+ na balení výrobku,“ sdělil Ondřej Jakob, mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Kromě povinného značení vyhláška rovněž určuje, že jeden nikotinový sáček bude moci obsahovat nanejvýš deset miligramů nikotinu. V jednom balení sáčků by smělo být maximálně 200 miligramů nikotinu v minimálně dvaceti porcích.

Na nikotinové sáčky si velké míře stěžují rodiče, ale rovněž učitelé. Produkt se stal velice módním i pro žáky základních škol. Tím, že jejich prodej nebyl nijak regulován, si je ale děti mohly koupit prakticky kdekoli, a to i bez souhlasu dospělého. „O škodlivosti sáčků nemůže být pochyb, proto v tomto smyslu učiníme kroky ke změně zákona co nejdříve,“ řekl Jakob.

O zákazu se však na ministerstvu jednalo přes rok. Účastnicí jednání byla rovněž předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti, profesorka Martina Koziar Vašáková. Podle ní se měly sáčky zakázat už dávno. „Ministerstvo mělo celou dobu jasný postoj: lidem do osmnácti let absolutní zákaz, tam neměly nikotinové sáčky co dělat. K tomuto věkovému omezení pak byla doplněna rovněž limitace množství nikotinu. Neboli mladí do osmnácti let se k tomuto výrobku neměli vůbec dostat, starší pak k jeho regulované verzi,“ říká lékařka Vašáková. 

Jednání ale byla dlouhá. Proti zákazu se prý dlouhodobě stavěla protidrogová sekce úřadu vlády. „Cítila jsem tam velký tlak ze strany národního protidrogového koordinátora (Jindřich Vobořil, pozn. red.), respektive spíše jeho nejbližšího okolí. To touží po tom, aby tabákové a nikotinové výrobky zůstaly na české drogové scéně,“ říká profesorka. Důvodem je prý to, že se v tomto průmyslu točí velké peníze. 

Protidrogový koordinátor se produktu zastával opakovaně. Byl spoluautorem zákona, který prodej dětem nezakázal. Proto je podle ministerstva nutné podat pozměňovací návrh, který toto omezení doplní. Měkkost původní verze novely Vobořil vysvětloval mimo jiné tím, že sáčky musí být konkurenceschopné vůči cigaretám.

„Minimální obsah nikotinu v nich musí zůstat alespoň 10–12 miligramů, ekvivalent jedné cigarety, zachoval bych i příchutě. Umím si představit, že se sjednotí i vzhled krabiček, aby nebyly tak atraktivní pro mladé,“ řekl Vobořil pro iDnes.cz.  To, že jsou sáčky populární u mládeže, ho prý neznepokojuje. „Víme, že nějaké procento mladých vždy bude experimentovat s návykovými látkami, ať uděláme, co uděláme, to je lidská danost, povaha, máme to v DNA. Když budu mít 16letou dceru, která bude někde pokoutně kouřit, pak budu radši, když si vezme nikotinový sáček nebo elektronickou cigaretu,“ řekl Vobořil.

Oproti tomu pohled lékařů je zcela opačný. Nikotinové sáčky prý vedou k těžkým závislostem a mají rovněž významné negativní dopady na zdraví. „Z dětí dělají těžce závislé na vysokých dávkách nikotinu. Dodám, že nikotin je jed. Je to toxická látka, která nepatří do běžného režimu mladého člověka, a už vůbec ne školáka na základní škole, jak v poslední době vidíme. Vůbec není vyloučeno ani to, že jedna závislost časem nahradí druhou. Děti časem přejdou k cigaretám… A časem třeba k pervitinu,“ varuje lékařka Vašáková.

Souhlasí s tím i Marie Nejedlá, vedoucí Centra podpory veřejného zdraví Státního zdravotního ústavu. „Ano. Je tu nebezpečí, a statistiky to potvrzují, že podporují v závislosti na jiné formě příjmu nikotinu i lidi, kteří nikdy nekouřili,“ sdělila Nejedlá.

Pokud ministerstvo pozměňovací návrh skutečně podá, nemělo by mít velké problémy se schválením. V tomto případě totiž může počítat i s podporou opozice. ANO a SPD již prostřednictvím svých zdravotnických expertů avizovaly, že zákaz podpoří.