Stát si posvítí na geneticky modifikované potraviny

Evropa je skeptická vůči geneticky modifikovaným potravinám a Češi nejsou výjimkou. Ty se tak v Česku téměř nevyskytují, ministerstvo zemědělství si to chce přesto ověřit.

Stát si posvítí na geneticky modifikované potraviny
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Ministerstvo zemědělství chce vědět, zda a do jaké míry mohou potraviny prodávané v českých obchodech obsahovat geneticky modifikované organismy (GMO). U Výzkumného ústavu rostlinné výroby si proto objednalo monitoring výskytu GMO v jídle a krmivech do roku 2023. Hodnota zakázky je dva miliony korun včetně DPH. 

Podle mluvčího resortu Vojtěcha Bílého je cílem projektu i zavedení a ověření nových metod detekce GMO. „Výzkumný ústav rostlinné výroby provozuje jedinou národní referenční laboratoř pro GMO v České republice,“ zdůvodnil Bílý. Laboratoř „výzkumáku“ proto obvykle využívá i Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), která má dohled nad potravinami v Česku standardně na starost. 

Obecně lze říct, že Česko patří podobně jako zbytek Evropy mezi země, kde se geneticky upravené potraviny téměř nevyskytují. Někteří pěstitelé v minulosti hodně věřili geneticky modifikované krmné kukuřici, která se z části využívala i pro výrobu bioetanolu a bioplynu. Na vrcholu v roce 2008 jí osázeli 8,4 tisíce hektarů. Pak však začaly výměry kvůli nezájmu trhu padat a od roku 2017 se už GM kukuřice ani jiné plodiny v Česku nepěstují. 

GMO se do Česka mohou dále dovážet ve formě potravin, případně krmiv, jídlo ovšem musí být řádně označeno, což podle obchodníků většinu spotřebitelů od nákupu odrazuje. SZPI se proto v loňském roce zaměřila i na to, zda se v obchodech neobjevují neoznačené potraviny z rýže, sóji či kukuřice. V podezření byla i čerstvá papája z Thajska. Kontroloři však neobjevili GMO ani v jednom z 41 vzorků.